Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2014-12-15   Anykštėnai bibliotekininkai rodo knygos smegenis, stuburą ir širdį...
 
 

Gruodžio 4 d. Anykščių rajono savivaldybės Liudvikos ir Stanislovo Didžiulių viešojoje bibliotekoje buvo atidaryta paroda „Knygos anatomija“.

Parodos įvadinis plakatas.

Tai vienas ryškiausių tradicinės  Knygos šventės „Knyga prasideda širdyje“ akcentų. Vakaro metu pristatyta žmogaus, knygos bei muzikos anatomija. Muzikinius kūrinius atliko vaizdo ir garso grupė iš Utenos „Sala “ (vadovas, menininkas Audrius Šimkūnas).

Parodos idėja kilo kraštiečiui, Vilniaus universiteto afil. profesoriui Osvaldui Janoniui. Prieš gerą pusmetį, pristatydamas Anykščių viešojoje bibliotekoje parodą „Senosios stačiatikių Šv. Mišių knygos“,  jis prasitarė, kad skaitytojai mažai išmano knygos anatomiją ir, galbūt, reikėtų surengti tokią parodą. Profesoriaus išsakyta mintis anykštėnams bibliotekininkams patiko ir jie ėmėsi darbo: parašė projektą, rinko medžiagą, skenavo dokumentus ir sukūrė plakatus, kuriuose  atsispindi visa knygos anatomija.

Parodą pristato prof. O. Janonis ir vaizdo instaliacijos.

Parodos siekis buvo suintriguoti parodos žiūrovus, parodyti jiems mažiau žinomas arba visai nežinomas knygos puses ir detales. Bibliotekininkai rado ne tik knygos smegenis, stuburą ir širdį, bet ir ląsteles, kraujo kūnelius, chromosomas, plaučius ir net DNR bei įvairias bakterijas, naikinančias knygos gyvastį.

Parodos pristatymo metu idėjos autorius prof. O. Janonis džiaugėsi rezultatu: „Be galo gyvai ir plastiškai nupiešta knygos anatomija. Paroda savo didumu ir turtingumu gali susilyginti su šalies didžiųjų bibliotekų rengiamomis parodomis.  Parodos turinys visiškai pateisina jos pretenzijinį vardą. Devyniolikoje plakatų pateikta 340 knygos organų ir kitų sudedamųjų dalių apibrėžčių, dar daugiau – jų iliustracijų. Parodos rengėjai stebėtinu darbštumu jų tiek pririnko.

Visus plakatus vienija simbolis – padidinamasis stiklas. Surasti domimos detalės apibrėžtį galima vienu akies metimu į plakato apačią. Parodoje žinių apie knygą duota tikrai daug...“.

Parodoje.

Knygos išorės pristatymas.

Plakatuose knygos oda – popierius, kuris gali būti plonas ar storas, lygus ar grublėtas, pirštų antspaudai – spaustuvinis šriftas, ūgis – knygos formatas, stuburas  – knygos viršelis ir įrišimas. Knygose esantys nuosavybės ženklai: autografai, antspaudai, dedikacijos, ekslibriai buvo prilyginti DNR koduotėms knygos organizme, kurie parodo jos savininką, atskleidžia jo asmenybę, požiūrį bei vertybes. 

Knygos vidaus pristatymas.

Knyga, kaip fizinis vienetas, identifikuojama pagal išleidimo duomenis. Žmogus gimsta iš tėvo ir motinos, perima tėvų fizinius duomenis, kitas savybes. Knyga neturi tėvų, bet yra jos autorius, knygos sudarytojas ar rengėjas, ji neturi vaikų, bet turi skirtingas laidas ir egzempliorius. Knygos iliustracijos, kaip žmogaus akys, į kurias pažvelgus, jos daug ką pasako.

Kaip virusai ir bakterijos veikia žmogaus organizmą, taip įvairios sąveikos su aplinka įtakoja knygos gyvenimą. Knygos defektai – laiko, kenkėjų, išorinių sąveikų pasekmė.

Knygos laikiklis, akiniai, padidinamasis stiklas – tai pagalbinės priemonės knygai skaityti. Skaitome ne tik akimis, skaitome ir širdimi. Knyga nepalieka abejingų. Skaitydami mokomės susipažįstame, semiamės įkvėpimo, ieškome nusiraminimo, džiaugsmo, gyvenimo prasmės.

Spausdinta knyga – tai tarsi vienas giminaitis iš plačios medijų giminės. Tai maža dalis didelėje leidinių ląstelėje, išsiskirianti savo forma, struktūra, funkcijomis.

Parodoje „Knygos anatomija“ šalia bibliotekininkų sukurtų plakatų eksponuojamos knygos bei atskiros jos sudedamosios dalys, popieriaus pavyzdžiai bei įvairios pagalbinės vaizdinės priemonės.

Anykščių bibliotekininkai tiki, kad ši edukacinė paroda savaime, nejaučiamai vers skaitytoją rūpestingiau elgtis su knyga.

Knyga ir jos giminaičiai.

Džiugu, kad jau dabar paroda sulaukė susidomėjimo kitų šalies bibliotekų. Vilniaus universiteto dr. Inga Liepaitė gerai įvertinusi bibliotekininkų triūsą, pranešė, kad net VU biblioteka 2015 m. kovo mėnesį kviečia anykštėnus atvykti su paroda į Vilnių ir ją parodyti VU bibliotekos lankytojams.

Audronė BEREZAUSKIENĖ
Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos Kraštotyros ir leidybos skyriaus vedėja

Violetos MATELIENĖS nuotraukos

 
 
    Atgal...