Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2015-12-18   Mokiniai ištyrė: prie medžių lajų tako Anykščiuose švaru
 
 

Aplinkosaugos idėjos ir ateityje išliks svarbios, o spręsti su klimato kaita susijusias  problemas teks dabartiniam jaunimui – tuo įsitikinę moksleiviai iš Anykščių, Kretingos ir Jonavos rajonų, dalyvavę atsinaujinančios energetikos jaunųjų mokslininkų stovykloje „Ateities mokslininkai“.

Kalėdinė viktorina ateities mokslininkams.

Kaip sukurti ekologišką miestą, kuriame būtų gera gyventi? Kuo pakeisti aplinką teršiančius automobilius? Į šiuos klausimus atsakymų ieškojo bei mintimis apie krašto išsaugojimą ateities kartoms dalinosi jaunieji ateities mokslininkai. Jie ne tik su mokytojais diskutavo apie ekologiją ir atsinaujinančią energetiką, bet ir patys atliko įvairius aplinkosauginius bandymus, kuriuos pristatė savo sukurtoje edukacinėje vaizdo medžiagoje.

Anykščius šią vasarą užplūdo keliautojai iš visos Lietuvos ir užsienio, tad prie naujojo medžių lajų tako nusidriekė kilometrinės eilės automobilių su smalsiais turistais. Jono Biliūno gimnazijos moksleiviai ištyrė aplinkos taršą prie šio objekto. Anykščių regiono oras ir vanduo yra ypatingai švarūs – moksleiviai tuo įsitikino, ištyrę upės, ištirpusio sniego ir geriamo iš krano vandens nitratų kiekį.

Moksleivių vertinimu, kiek prastesnė padėtis yra su šiukšlėmis ir triukšmu, kadangi nuo gamtos šiukšlintųjų miestas nėra visiškai atsiginęs. Jaunieji ateities mokslininkai siūlo vietoj paprasto automobilio dideliems atstumams įveikti pasirinkti dviračius arba elektromobilius, o kad aplinka būtų dar gražesnė – atliekas rūšiuoti.

Tuo tarpu Antano Vienuolio progimnazijos mokiniai teigia, kad ateityje svarbiausia bus ekologiškumas, natūralumas ir patogumas. Moksleiviai įsitikinę, kad ateityje vienas iš efektyviausių būdų išspręsti susidariusias globalines aplinkosaugos problemas gali būti vandenilio energetika, nes vandeniliu varomi varikliai išskiria visiškai nekenksmingus produktus: vandens garus ir šilumą.

Kretingos rajono Darbėnų gimnazijos moksleiviai siūlo pereiti nuo naftos, anglių ir kito iškastinio kuro prie biokuro kaip, pavyzdžiui, granulių. Tai padės palikti švarią aplinką ateities kartoms. Apsilankę vienoje biokurą gaminančių Kretingos bendrovių, moksleiviai stebėjo granulių gamybos procesą ir įsitikino, kad tai – švarus, natūralus ir visiškai nekenksmingas aplinkai energijos šaltinis, nes granulės gaminamos iš medienos pjuvenų, saulėgrąžų lukštų, įvairių šiaudų, medienos drožlių.

Anykščių rajono Kavarsko vidurinės mokyklos moksleiviai pagamino ateities miesto maketą-viziją. Pasak jų, ateityje kiekvienas namas turės saulės kolektorius, todėl žmonės galės taupiai šildyti namus, vandenį ir lauko baseinus. Pagrindinės tokio miesto transporto priemonės taps elektromobiliai bei vandeniu varomi automobiliai, be to, miesto panoramoje rasis vis daugiau hidroelektrinių ir vėjo jėgainių. Vėliau, kai technologijos patobulės, žmonės kaip alternatyvios energijos šaltinį  naudos net žaibą.

Energetikos bendrovės „Renerga“ organizuoto „Ateities mokslininkų“ renginio metu taip pat vyko kalėdinė viktorina apie atsinaujinančios energijos šaltinius. Į klausimus atsakinėjo septynios komandos iš trijų Lietuvos rajonų. Geriausiai pasirodė ir nugalėtojais tapo Anykščių Jono Biliūno gimnazijos komanda. Visi viktorinos dalyviai pelnė neįprastus, taupančius energiją prizus.

Kalėdinės viktorinos nugalėtojai.

„Ateities mokslininkai“ – tai daugiau kaip 40 entuziastų iš 7 mokyklų subūręs projektas. Jo organizatorė – bendrovė „Renerga“, priklausanti  koncernui „Achemos grupė“, kuri daugiau kaip dešimt metų organizuoja moksleivių stovyklas bei šventines viktorinas bei skatina jaunimą domėtis atsinaujinančia energetika.

Ligita Šukliauskienė,
ryšių su visuomene agentūros „Avenire“ projektų vadovė

 
 
    Atgal...