Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2017-09-27   Penktoji kraštotyrininko Tautvilio Užos knyga
 
 

Anykščių krašto laikraščiuose dažnai skaitome apie kraštotyrininko viešintiškio Tautvilio Užos darbus, surengtas fotografijų parodas, išleistas knygas, gautus apdovanojimus. Apie jo veiklą rašoma ir respublikiniuose leidiniuose bei įvairiuose interneto portaluose.

Penktoji T. Užos knyga apie Viešintų kraštą.Ne veltui spaudoje tiek daug dėmesio skiriama Viešintų krašto patriotui. Jis tikrai to vertas. Prieš devynerius metus išleidęs pirmąją savo fotografijų knygą „Viešintiškių pražydinta žemė“ (2008 m.), šiais metais T. Uža skaitytojus pradžiugino jau penktąja savo knyga „Viešintų kraštas: kaimai ir žmonės“.

Kaip kraštietis prof. Osvaldas Janonis visą savo laiką skiria gimtojo Surdegio (Anykščių r.) miestelio istorijai atspindėti, taip T. Uža pasišventęs renka medžiagą ir už savo pinigus leidžia knygas apie gimtąsias Viešintas (Anykščių r.). Jei mokslininkas O. Janonis informacijos apie Surdegį ieško daugiau archyvuose, bibliotekų rankraštynuose, tai T. Užos pagrindiniai informacijos šaltiniai yra žmonės.

Mokytoja Eugenija Katauskienė apie knygos sudarytoją rašė: „Į gimtinę žvelgdamas kitu rakursu, T. Uža vėl prakalbina jos istoriją įvairių žmonių lūpomis. Tai yra teisinga. Istorija negali būti vieno žmogaus nuosavybė. Ji yra šeimų, giminių istorija. Kiekvieno vis kitokia, nepakartojama, įdomi ir turinti išliekamąją vertę. <...> T. Uža leidžia kalbėti visiems, neįstatydamas į jokius rėmus, todėl pasakojimai įdomūs, drąsūs, laisvi“.

Pats knygos autorius į klausimą, kokiu būdu išsirinko žmones, kurie papasakotų apie savo vietovę, mokyklą ar savo išgyventus įvykius, tarsi juokaudamas atsakė, kad tai jis padarė burtų keliu. Nors neabejotina, kad kraštotyrininkas kalbino ir užrašė tų žmonių pasakojimus, kurie buvo verti ir atspindi aprašomo laikmečio istorinę dvasią. T. Uža prisipažino, kad knygoje ne vien žmonių pasakojimai, renkant medžiagą jam teko naudotis ir Lietuvos centriniame valstybės archyve saugomais dokumentais, tikslino faktus naršydamas po Pasaulio anykštėnų bendrijos interneto svetainę www.anykstenai.lt, ieškojo informacijos bibliotekose.

Kietais viršeliais, iliustruota spalvotomis ir juodai baltomis nuotraukomis, daugiau kaip 300 puslapių knyga yra puiki dovana visiems, kam rūpi Viešintų miestelio ir jį supančių kaimų praeitis, ten gyvenusių ar tebegyvenančių žmonių likimai.

Penktojoje savo knygoje, skirtoje gimtajam Viešintų kraštui, T. Uža pabandė atkreipti dėmesį į tas vietoves, pradines mokyklas ar talentinguosius viešintiškius, kurie buvo kiek atokiau Viešintų. Autorius stengėsi atiduoti duoklę tiems, kurių dar nebuvo kalbinęs, nebuvo pastebėjęs ir aprašęs ankstesnėse savo knygose. Kraštotyrininko dėka knygoje „Viešintų kraštas: kaimai ir žmonės“ atgyja Akmenos, Bylėnų, Gilvydžių, Jurgiškio, Laičių, Maldeikių, Medinų, Nemeirių, Antalinos, Pelyšių kaimai, atsiveria juose gyvenusiųjų durys, žmonės pasakoja savo gyvenimo istorijas – linksmas ir liūdnas, o kartais net tragiškas.

Per žmonių pasakojimus prisimenamos ir Viešintų krašte veikusios pradžios bei pradinės – Akmenos, Antalinos, Bylėnų, Jurgiškio, Medinų, Morkūniškių, Trakų, Adampolio ir Papilių mokyklos. Visi pasakojimai iliustruoti nuotraukomis su išsamiais aprašymais, kas ir kada jose užfiksuota, nurodyta, kur saugomas nuotraukos originalas ir kas jos autorius. Knygos pabaigoje sudarytojas pateikė išsamų naudotos literatūros sąrašą, kuris knygos skaitytojams pravers, ieškant papildomos informacijos.

Knygos sutiktuvės Viešintose.

Rugsėjo 16 d. Viešintų bendruomenės namuose įvyko knygos „Viešintų kraštas: kaimai ir žmonės“ sutiktuvės. Renginį organizavo ir vedė Viešintų bibliotekos bibliotekininkė Jolanta Mameniškienė. Susirinko nemažas būrys autoriaus knygos gerbėjų, bičiulių ir bendraminčių. Visi kartu pasidžiaugė naująja knyga, pasidalino savo mintimis, padėkojo T. Užai už triūsą ir dėmesį gimtajam Viešintų kraštui.

Audronė BEREZAUSKIENĖ

 
 
    Atgal...