Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2009-11-27   Anykštėnų ąžuolyne paminėtos dvi sukaktys
 
 

Jubiliejiniame vakare "Anykščių žemės ąžuolai" susitiko du 80-mečiai anykštėnai profesoriai ir habilituoti daktarai – Algirdas Eduardas Čižas ir Antanas Tyla.

A. E. Čižas ir A. Tyla

Vienos kartos atstovai, skirtingose mokslo srityse XX a. antrojoje pusėje įmynę gilius pėdsakus, lygiai taip pat, petys į petį, toje pačioje Anykščių koplyčioje sėdėjo ir buvo dėmesio bei pagarbos centre prieš 17 metų, pirmajame Pasaulio anykštėnų suvažiavime, kai 1992 m. drauge ėmėsi vadovauti ką tik susibūrusiai anykštėnų bendrijai.

Šį kartą jiems teko drauge susėsti į vieną autentišką senosios Anykščių mokyklos suolą po Trispalve, lydėjusia lietuvius Sibiro tremtyje, ir šalia molinio Vyties. To paties, kuris kadaise, jųdviejų vaikystėje, kabojo Anykščių klebonijoje, kol 1940 m. vasarą tuometinio klebono Juozapo Čepėno buvo ilgam paslėptas toje pačioje klebonijoje ant aukšto po spaliais, kol monsinjoras Albertas Talačka pagaliau jį ten surado.

Jubiliatai ir trys relikvijos: tremties Trispalvė, mokyklos suolas ir klebonijos Vytis

A. E. Čižo mokslinę veiklą anykštėnams pristatė jo kolega Vilniaus Gedimino technikos universiteto docentas Kęstutis Vislavičius, o A. Tylos portretą šviesiomis spalvomis nupiešė istorikas Edmundas Rimša.

Pasak jubiliato A. E. Čižo, buvo trys jo ryšių su Anykščiais etapai: kai gimė ir išaugo Anykščiuose, Ažupiečiuose, paskui – kai siuntė savo studentus dirbti vien tik Anykščių rajono kolūkiuose ir pagaliau – kai subūrė Pasaulio anykštėnų bendriją ir ėmė dalyvauti jos veikloje.

A. E. Čižas

Tuo tarpu Anykščių rajono Garbės pilietis A. Tyla, išsamiai apžvelgęs lietuvių tautos tūkstantmetį, prisipažino esą ne tik istorikas, bet ir chuliganas, vaikystėje nekart už tai gavęs pylos, taip pat – rezistentas, aktorius ir net statybininkas.

A. Tyla

Jubiliatai buvo apdovanoti dainomis, nuoširdžiais linkėjimais ir gėlių puokštėmis, o šventę Anykščiuose jiems primins muziejininkų suvenyrai – garvežio nuotraukos, darytos prie gimtųjų siauruko stočių, nuo kurių prasidėjo jų kelias iš Anykščių krašto į mokslo aukštumas: A. E. Čižui – Anykščiuose, o A. Tylai – prie Bičionių.

"Ilgiausių metų" jubiliatams

Susitiko buvusių suolo draugų A. E. Čižo ir A+A mokytojo Juozo Pakalnio žmonos Janina Čižienė ir Sofija Pakalnienė

A. Tylos žmona Romualda Tylienė su Milda ir Vygandu Račkaičiais

Bendra anykštėnų daina

Tautvydo Kontrimavičiaus nuotraukos

 
 
    Atgal...