Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2010-04-08   Eilinis rašytojo gimtadienis – su svečiais iš jo jaunystės kraštų
 
 

Kasmet pavasarį Anykščiuose minimas rašytojo Antano Vienuolio-Žukausko gimtadienis šiemet balandžio 7-ąją buvo paženklintas naujos tradicijos užuomazga. Gali būti, kad ši diena ateityje taps Lietuvos ir Gruzijos bičiulystės simboliu.

Šiemet pirmą kartą balandžio 7-ąją Gruzijos ambasada Lietuvoje užsidarė, o visi jos darbuotojai atvyko į Anykščius, kad kartu su anykštėnais pagerbtų rašytoją A. Vienuolį.

Gruzijos ambasados delegacija su Anykščių rajono vadovais ir muziejininkais prie A. Vienuolio paminklo

Gėlės A. Vienuoliui gimtadienio proga"Kaskart vis mums, muziejininkams, tekdavo rūpintis, kad tik svečiai galėtų atvažiuoti į rašytojo gimtadienio renginius, o dabar – priešingai, svečiai iš anksto ruošėsi, laukdami šios dienos", – nuoširdžiai stebėjosi Anykščių muziejaus direktorius Antanas Verbickas.

Gruzijos atstovų delegacija Anykščiuose padėjo gėlių prie A. Vienuolio paminklo, pagerbė jo kapą sodyboje, aplankė memorialinį muziejų, A. Vienuolio gimnaziją, bendrovę "Anykščių varis", gaminančią suvirinimo elektrodus ir Gruzijos rinkai, o iki iškilmingo vakaro koplyčioje dar spėjo nusileisti vasaros rogutėmis Kalitos kalno šlaitu.

Gruzijos ambasadorius Lietuvoje G. Kerdikošvilis išmėgino lietuviškas kalnų pramogas

Dar gyvą A. Vienuolį spėję pažinti būrelis senosios kartos anykštėnų mena, kad jį labiausiai sujaudindavo du dalykai: lietuvių moterų dainuojamos sutartinės ir prisiminimai apie Gruziją. Todėl 128-ojo gimtadienio proga koplyčioje skambėjo rašytojo mėgtos dainos, buvo prisimenami jo gyvenimo tarpsniai, susieję Lietuvą ir Gruziją.

Kaip pasakojo muziejaus fondų saugotoja Vida Zasienė, A. Vienuolis Gruzijoje gyveno ir dirbo keletą jaunystės metų, o paskui, po penkių dešimtmečių, vėl kelis kartus ten lankėsi, vaikščiojo jaunystės takais, susitiko jaunystės draugus. Tiesa, nėra jokių žinių apie tai, kad kas nors iš jo draugų gruzinų būtų kada nors atvykęs pas rašytoją į svečius į Anykščius.

A. Vienuolio memorialinio muziejaus ekspoziciją svečiai iš Gruzijos papildė gruziniško vyno buteliu.

Tad Gruzijos ambasadoriaus Lietuvoje Georgijaus Kerdikošvilio (George Kerdikoshvili) ir jo komandos vizitas į rašytojo gimtadienį liks kaip istorinis įvykis – tokių svečių savo šventės proga rašytojas gyvas nesulaukė.

"Lenkiuosi Antanui Vienuoliui ir dėkoju jam, kad padėjo lietuviams pažinti mano tautą. Aš tikiu, kad ši diena bus žinoma ir minima ne tik Anykščiuose, bet ir Gruzijoje, nes mes negalime leisti pamiršti didžiuosius mūsų rašytojus", – kalbėjo Anykščiuose G. Kerdikošvilis.

Jis sakė, kad būsimojo Anykščių rajono ir Gruzijos Kachetijos regiono bendradarbiavimo pagrindai jau suformuoti, tarpvalstybiniai ryšiai netrukus ims plėtotis.

Šiems ryšiams pasitarnaus ir anykštėnės, prieš penkerius metus baigusios A. Vienuolio gimnaziją, Orintos Kelpšaitės misija – ji metams išvyksta dirbti tarptautinėje programoje su Gruzijos jaunimu. 

Gavęs dovanų garsiausią kito anykštėno kūrinį – Antano Baranausko "Anykščių šilelį", Gruzijos ambasadorius iškart pradėjo planuoti, kas išvers šį kūrinį į gruzinų kalbą ir kaip jis ilgai nedelsiant bus išleistas.

G. Kerdikošvilis ir O. Kelpšaitė

Gruzijos ambasados viešnagės metu koplyčioje buvo surengta 2008 m. Rusijos karinės invazijos į Gruziją fotonuotraukų ekspozicija, pavadinta "XXI amžiaus fašizmas".

Komentuodamas tai, ką užfiksavo fotografai ir ką pats ir jo šeima patyrė, G. Kerdikošvilis sakė, kad tai, ką XXI a. pradžioje Gruzijoje padarė Rusijos premjeras V. Putinas, nėra daręs net ir Vokietijos fiureris A. Hitleris.

Bendraudamas su anykštėnais, ambasadorius prisipažino brandinantis mintį, kad Lietuvos moksleiviai istorijos pamokose gautų nors trumpą žinių santrauką apie Gruzijos, kurios valstybingumas siekia 3 tūkstantmečius, istoriją, o Gruzijos jaunuoliai pažintų Lietuvos valstybės istoriją.

-anykstenai.lt 

Rasos Bražėnaitės, Kristinos Kiaušaitės ir Tautvydo Kontrimavičiaus nuotraukos 

 
 
    Atgal...