Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2011-09-28   Moksleivių atradimai – senieji Anykščių krašto kryžiai
 
 

Tūkstantis senųjų sakralinės dailės paminklų per tris dienas buvo surasta, apžiūrėta ir nufotografuota vaizdo archyvui.

Taip praėjusią vasarą Anykščių rajone po ilgėlesnės pertraukos atgimė kraštotyros ekspedicijos: rugpjūčio pradžioje grupė moksleivių ir juos konsultuojančių tyrėjų aplankė visas Troškūnų seniūnijos kapines ir jose nufotografavo senuosius akmeninius, metalinius ir medinius kryžius.

Šios ekspedicijos rezultatai ir įspūdžiai rudenį eksponuojami Anykščių sakralinio meno centre veikiančioje fotoparodoje "Anykščių krašto kryždirbystė: Troškūnų seniūnija". Vėliau šie atgarsiai pasieks ir Troškūnus, kur bus surengta konferencija kryždirbystė ir kapinių paveldo tema.

Ekspedicijos radinių nuotraukų paroda

Parodos atidarymas Sakralinio meno centre. Ekspediciją pristato dr. Jolanta Zabulytė.

Kraštotyros ekspediciją organizavo Anykščių kultūros centro projektų vadovė ir Pasaulio anykštėnų bendrijos atsakingoji sekretorė dr. Jolanta Zabulytė, jai talkino troškūniečiai paveldosaugininkas, Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Utenos teritorinio padalinio vyriausiasis valstybinis inspektorius Arūnas Giraitis ir jo žmona istorijos mokytoja Meilė Giraitienė.

Kapines lankė, jose išlikusius kryžius skaičiavo ir fotografavo Troškūnų K. Inčiūros vidurinės mokyklos dešimtokai ir vienuoliktokai: Alina Undratavičiūtė, Ugnė Kustaitė, Jokūbas Kriaučiūnas ir Jaunius Balčiūnas bei Anykščių A. Vienuolio gimnazijos gimnazistė Iveta Kontrimavičiūtė.

Parodoje eksponuojami vaizdai ir iš ekspedicijos kasdienybės

Iš dvylikos kapinių ekspedicijos metu buvo sukauptas daugiau kaip 1 tūkst. objektų fotoarchyvas, užfiksuoti XIX a. pabaigos ir XX a. pradžios geležiniai lieti ir kalti, XX a. antrosios pusės vamzdiniai kryžiai, nuo XIX a. pabaigos statyti akmeniniai kryžiai, visi mediniai antkapiniai paminklai. Pro ekspedicijos dalyvių akis nepraslydo ir kitos meninės detalės: metalinės kaltos saulutės, originalios kapų tvorelės, pakeliui pastebėti kaimų kryžiai.

"Tik dabar pamačiau, kiek daug visko įdomaus yra senose kapinėse, – anksčiau net ir nepastebėdavau!" – prisipažino ekspedicijos dalyvė I. Kontrimavičiūtė.

I. Kontrimavičiūtė ekspedicijoje išmoko pastebėti kapinių vertybes.

Įdomiausių radinių nuotraukos, lydimos kryždirbystės specialistės dr. J. Zabulytės komentarų, keliaus į susitikimus ir su kitais moksleiviais, skatins domėjimąsi gimtojo krašto kultūros vertybėmis, mokys jas atpažinti.

2012-2014 m. šis ekspedicinis projektas bus tęsiamas ir kitose Anykščių rajono seniūnijose su kitų mokyklų moksleiviais. Ekspedicijose sukaupta medžiaga taps mokslinių tyrimų pagrindu, padedančiu atskleisti Anykščių krašto sakralinio paveldo vertę ir įvairovę.

-anykstenai.lt

 
 
    Atgal...