Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2006-07-31   Anykščiuose – šventinis reveransas praeities miestui
 
 

Tradicinė Šv. Ona ir šalia jos liepos pabaigoje prigludęs pirmasis Anykščių vardo paminėjimas – proga švęsti svarbiausią savo miesto šventę. Šįmet ją papildė vyno pramonės tradicijos ir “Anykščių vyno” bendrovės 80-metis. Tris savaitgalio dienas anykštėnai rodė pagarbų dėmesį praeičiai ir didžiavosi savo vynu – lyg meno kūriniu, kuris ir sušildo, ir bendrauti paskatina.


Penktadienio vakaro tradicija – pusiaunakčio koncertas šalia Anykščių koplyčios. Romansų karalienės solistės Juditos Leitaitės ir į husaro vaidmenį įsijautusio renginių režisieriaus Eriko Druskino elegantiškas vakaro duetas – tik artėjančios šventės preliudija.

Anykščių Šv.Mato bažnyčioje palaiminta nauja Anykščių rajono savivaldybės vėliava, kurią išsiuvinėjo Vilniaus anykštėnė dailininkė Jadvyga Gervytė-Tvarijonavičienė, ir bendrovės “Anykščių vynas” vėliava.

Šventės šeimininką Anykščių merą Alvydą Gervinską į prieškario Anykščius senuoju 1937 m. laidos “Mercedes Benz 320” pavėžino Jonavos anykštėnas Gitautas Žičkus.

Nors vienai dienai Anykščių viršaičiu tapęs Viešintų klojimo teatro režisierius Vytautas Germanavičius oriai traukė šiuolaikinių cigarečių dūmą ir mėgavosi dėmesiu, pozuodamas atminčiai.

Prie istorinio pastato (Vilniaus g. 5), kurio rūsyje 1926 metais jaunas agronomas Balys Karazija išraugino pirmuosius 6 tūkst. litrų Anykščių vyno, atsivėrė “Karazijos užeiga”, kurioje netrūko vaišių ir linksmybių.

Anykštėnė mokytoja Aldona Kulytė “Karazijos užeigoje” paragavo natūralaus vyno ir prisiminė savo jaunystę.

"Anykščių žentui", “Anykščių vyno” generaliniam direktoriui Mariui Gudauskui ši miesto ir vyno šventė Anykščiuose – jau antroji, o jo sūnui Jonui, tikram anykštėnui, – dar tik pirma.

Tarp amatininkų, demonstravusių savo darbus Anykščių senamiestyje, dirbo puodžius iš Rumšiškių Vygandas Jazerskas. Atokvėpio akimirkomis jis spėjo pasidalinti šventės įspūdžiais su amato broliu uteniškiu Vytautu Valiušiu, kuriam tądien buvo laisvadienis.

Čia skaptuko iš rankų nepaleido ir žymiausias Anykščių tautodailininkas Jonas Tvardauskas.

Pintinėmis praeivius gundęs pedagogas ir muzikantas Gintautas Eitmanavičius su žmona muziejininke Skaidre Račkaityte sulaukė rimtų pirkėjų: savo uošvių rašytojų Mildos ir Vygando Račkaičių be pirkinio jis jau nepaleis.

Po tikra senąja prieškario iškaba atsivėrusioje mėsos parduotuvėje prekiavo tikrų tikriausios mėsos pardavėjos. Čia buvo tokios rūkytos ir gardžiai kvepiančios mėsos, kokia Anykščiuose prekiauta ir prieš 80 metų.

Sėkmingiausia prekyba buvo žydui (Viešintų klojimo teatro aktoriui Albertui Pranckūnui) – jis pats pirmas senajame turguje išpardavė silkes iš statinės, nes mokėjo jas labai įkyriai girti ir siūlyti.

Anykščių pašto viršininkas (po šventės - ir vėl Anykščių muziejaus direktorius Antanas Verbickas) tvirtino, kad iš jo įstaigos visiems svečiams galima kad ir tuoj pat namo į Ameriką pasiskambinti. Tik prie vienos ausies reikia senojo telefono ragelį glausti, o prie kitos – mobilųjį telefoną laikyti.

Senojoje Anykščių sinagogoje atgijo prieškario kino teatras "Espero". Jame apsilankę anykštėnai tvirtino, kad tuščias ir apleistas pastatas dabar kaip tik tokiai paskirčiai ir tiktų – juk tikros kino salės mieste senokai nebėra.

Populiariausia senamiesčio vieta – be abejo, Balio Karazijos bufetas. Tik čia iš smetoninių taurelių ragautas tikras uogų likeris.

Diskutuodami Anykščių miškų urėdas Sigitas Kinderis (kairėje) ir žinomas televizijos žurnalistas Henrikas Vaitiekūnas verčiau ragavo ne istorinius gėrimus, o originalią šių dienų “Anykščių vyno” stipriąją produkciją.

Į daktaro Šumacherio vaidmenį įsijautęs muziejininkas Raimondas Guobis žvitriai žvalgėsi į vis jaunesnes pacientes ir vis ragino jas iki pusės nusirengti, nes kitaip ligos negalėsiąs nustatyti.

Anykščių šventės šurmulyje savo knygas skaityti visiems rekomendavęs anykštėnas rašytojas Rimantas Vanagas (kairėje) stengėsi jomis sudominti brolius Valentiną iš Anykščių ir Bronių iš Vokietijos Pajarskus bei tarp jų įsiterpusį fotomenininką Algimantą Žižiūną.

Šv.Onos atlaidų šventei pasipuošusi Šv.Mato bažnyčia svetingai priėmė Vilniaus Šv.Kristoforo kamerinio orkestro muzikantus (vadovas Donatas Katkus) bei Anykščių kultūros centro istorinių šokių studiją “Baltoji pavana” (vadovė Jūratė Uselienė). Dviejų kolektyvų bendras Renesanso muzikos ir šokių projektas šventoriuje – originali šventės puošmena.

Tradicinis vyno šventės vakaras Dainuvos slėnyje paženklintas “Alitos” dovana anykštėnams – dviejų oro balionų startu.

Toje pačioje vietoje, iš kurios pakilo į dangų oro balionai, netrukus iki aušros šėlo ir linksminosi tūkstančiai anykštėnų ir šventės svečių.

-TK

 
 
    Atgal...