Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2012-12-15   KAUNAS: Karo muziejuje veikia paroda „Petrui Tarasenkai – 120“
 
 

Gruodžio 17 d., pirmadienį, 14 val. Vytauto Didžiojo karo muziejaus Didžiojoje salėje Kaune atidaroma iš Anykščių krašto kilusio Petro TARASENKOS (1892-1962), Lietuvos karininko, archeologo, muziejininko ir prozininko, 120-osioms gimimo metinėms skirta paroda „Petrui Tarasenkai – 120“.

Lankytojus sudomins P. Tarasenkos tyrinėtų Vosgėlių, Velikuškių, Maniuliškių, Pakačinės ir kt. piliakalnių kasinėjimų medžiaga, eksponuojamos piliakalnių, asmeninės, Rusijos kariuomenės ir Nepriklausomos Lietuvos kariuomenės laikotarpius atspindinčios nuotraukos. Parodoje pristatomos P. Tarasenkos parašytos knygos.

Paroda veiks iki 2013 m. vasario 25 d.

1915-1917 m. P. Tarasenka tarnavo Rusijos imperijos kariuomenėje, kovojo Pirmajame pasauliniame kare. 1919-1932 m. tarnavo Lietuvos kariuomenėje. 1920 m. už pasižymėjimą mūšiuose su lenkais, bolševikais ir bermontininkais buvo apdovanotas V laipsnio Vyčio kryžiumi ir pakeltas į kapitonus. 1927 m. P. Tarasenkai suteiktas pulkininko leitenanto laipsnis, jis apdovanotas Lietuvos 10-mečio Nepriklausomybės ir Latvijos Nepriklausomybės medaliais. 1932 m. jis buvo pakeltas į pulkininkus ir tais pačiais metais savo noru išėjo į atsargą.

P. Tarasenka, siekdamas populiarinti archeologijos mokslą ir sudominti jaunimą piliakalnių tyrinėjimų medžiaga, parašė apysakas „Praeities vartai“ (1935 m.), „Perkūno šventykloje“ (1939 m.). Pokario metais ypač populiarios tapo jo knygos „Užburti lobiai“ (1956 m.), „Didžiųjų Tyrulių paslaptys“ (1956 m.), „Pabėgimas“ (1957 m.), „Rambyno burtininkas“ (1958 m.).

Renginio metu įdomius gyvenimo įvykius ir faktus iš P. Tarasenkos gyvenimo pristatys muziejininkė Kristina Rickevičiūtė. Prisiminimais apie P. Tarasenką pasidalins jį pažinojusi Tatjana Pacunskytė.

Vytauto Didžiojo universiteto teatro aktoriai skaitys ištraukas iš P. Tarasenkos knygų, gros Juozo Gruodžio konservatorijos jaunieji muzikantai.

Rengėjai: Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės karybos istorijos ir archeologijos skyriaus vyriausieji muziejininkai Kristina Rickevičiūtė ir Kęstutis Šeškevičius.

 
 
    Atgal...