Valentinas GYLYS
  Gimimo data: 1961-09-26
Gimimo vietovė: Celinogradas (dabar – Astana, Kazachstanas)

Trumpai:
Menotyrininkas, verslininkas, leidėjas, kultūros organizatorius, visuomenininkas

2023-10-27   |   Spausdinti

1968–1980 m. mokėsi Anykščių 2-ojoje vidurinėje mokykloje (dabar – Antano Vienuolio progimnazija). 1980–1985 m. studijavo Valstybiniame dailės institute (dabar – Vilniaus Dailės akademija), įgijo vaizduojamojo meno istorijos ir teorijos menotyrininko išsilavinimą. Studijuodamas jis dirbo savaitraščio "Literatūra ir menas" redakcijoje.

Nuo 1987 m. iki šiol V. Gylys gyvena ir dirba Kaune bei Kauno rajone. 1987–1990 m. jis buvo M. K. Čiurlionio dailės muziejaus vyresnysis mokslinis bendradarbis, rengė atnaujintą Mykolo Žilinsko dailės kūrinių ekspoziciją ir perkėlė kolekcijos fondus į naujuosius rūmus Nepriklausomybės aikštėje.

1990 m. V. Gylys įsteigė leidyklą "Aras" – vieną pirmųjų privačių leidybos įmonių Nepriklausomoje Lietuvoje, 1990–1995 m. buvo jos savininkas ir vadovas. 1995–2000 m. jis dirbo leidybos ir reklamos įmonės uždarosios akcinės bendrovės "Baltijos aras" direktoriumi.

Nuo 2000 m. iki šiol V. Gylys dirba specializuotoje spaudos įmonėje uždarojoje akcinėje bendrovėje "Arolita" (spauda ant audinių) vadybininku.

Nuo 1991 m. jis yra Vilniaus dailės galerijos "Langas" steigėjas ir bendrasavininkis.

Lietuvos Atgimimo metais 1988–1990 m. V. Gylys aktyviai dalyvavo Sąjūdžio, Tremtinių sąjungos veikloje, priklausė istorinės-dokumentinės medžiagos rinkimo ir skelbimo grupei, vėliau organizavo partizanų palaikų perlaidojimus. 1991 m. sausio įvykių metu jis dalyvavo Lietuvos Respublikos Seimo gynyboje.

2005 m. V. Gylys (kartu su prof. habil. dr. Algiu Uždaviniu) įkūrė Atvirosios visuomenės studijų asociaciją, kuri užsiima filosofinės ir kultūrologinės minties sklaida. Jis yra šios asociacijos pirmininkas, rengia ir redaguoja šios asociacijos leidinius.

2011 m. tautinių idėjų sklaidai jis kartu su bendraminčiais įsteigė Tautinės politikos institutą.

V. Gylys buvo vienas iš savarankiškos Tautininkų sąjungos atkūrimo iniciatorių, Iniciatyvinės grupės organizacinio komiteto narys, Kauno grupės koordinatorius, atsikuriančios Tautininkų sąjungos įstatų ir programinių dokumentų rengimo grupių narys. 2011 m. gruodžio 17 d. atkuriamajame-steigiamajame Sąjungos suvažiavime jis buvo išrinktas Tautininkų sąjungos Tarybos nariu ir vienu iš partijos vicepirmininkų, 2012 m. liepos 4 d. Kauno skyrių sueigoje išrinktas Tautininkų sąjungos Kauno miesto Valdybos pirmininku.

2012 m. jis dalyvavo Lietuvos Respublikos Seimo rinkimuose kaip Tautininkų sąjungos kandidatas vienmandatėje Kauno kaimiškoje rinkimų apygardoje, bet nebuvo išrinktas.

V. Gylys domisi Lietuvos fotografijos istorija. Jis sugrąžino į Lietuvą unikalų žymaus prieškario mokslininko ir visuomenininko prof. Stepono Kolupailos fotografinį palikimą, tame tarpe ir pirmąsias Lietuvoje spalvotas nuotraukas. Jis rūpinasi istorinės fotografijos viešinimu Lietuvoje ir užsienyje, rengia parodas, bendradarbiauja su muziejininkais ir leidėjais, fotomenininkų bei spaudos fotografų organizacijomis, yra paskelbęs straipsnių apie Lietuvos spalvotosios fotografijos istoriją.

Laisvalaikį skiria šiuolaikinės ir klasikinės filosofijos studijoms, fotografijai.

Vedęs, žmona Algė Narkevičiūtė-Gylienė – dailėtyrininkė, kultūros organizatorė. Dukterys: Austėja Gylytė-Masaitienė – teisininkė advokatė, Emilija Gylytė-Morsillo – vadybininkė.