Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2019-02-28   Fotografo atminties ekspozicijoje – Izidoriaus Girčio moralinis testamentas
 
 

2019 m. vasario 28-ąją, kai kalendorius suskaičiavo 116 metų nuo žymiausio XX a. Anykščių fotografo Izidoriaus Girčio gimimo, Anykščių L. ir S. Didžiulių viešojoje bibliotekoje atverta jo atminimo muziejinė ekspozicija. Ji įrengta specifinėje vietoje – belangiame bibliotekos rūsyje, kuris primiesiems lankytojams iškart priminė senovinę fotolaboratoriją.

„Izidorius tikriausiai pirmasis iš Lietuvos fotografų, kuriam įrengta tokia memorialinė vieta“, – tą vakarą prasitarė anykštėnas menotyrininkas Tomas Ivanauskas.

Tai jis jau keletą metų tyrinėja I. Girčio kūrybinį palikimą ir šalies fotografijos istoriją papildė tokiomis mokslinėmis įžvalgomis, kurios sugrąžino anykštėną į pirmąsias Lietuvos fotografų profesionalų gretas.

Muziejinė ekspozicija atskleidžia tai, kas dar neseniai buvo išvis nežinoma Anykščiuose. Anykštėnai, iki šiol prisimenantys keistuolį žilagalvį senioką su fotoaparatu, visiškai jo nepažinojo iki Antrojo pasaulinio karo, kai 1933–1940 m. jis gyveno Kaune ir buvo vienas iš produktyviausių spaudos fotografų.

Peržiūrėjęs prieškario spaudą, T. Ivanauskas suskaičiavo apie 900 ten publikuotų I. Girčio kadrų, dauguma jų – šešiuose populiariausiuose Lietuvos žurnaluose.

Ekspozicijai panaudotos įvairiuose šalies archyvuose dabar saugomos I. Girčio jaunystės laikotarpio fotonuotraukos, o brandaus gyvenimo laikotarpį Anykščiuose liudija pluoštas nuotraukų, atspaustų iš jo negatyvų kolekcijos.

Visi negatyvai fotografo sūnaus Viliaus Girčio dėka dabar irgi saugomi Anykščių bibliotekoje, o po skaitmeninius jų atvaizdus, Vilniaus anykštėnės Irmos Randakevičienės parengtus, galės naršyti bibliotekos skaitytojai ir atminimo ekspozicijos lankytojai.

Ekspozicijos, kurią įrengė jauna anykštėnė dizainerė Simona Gudaitė, centre išryškėja citata iš I. Girčio užrašų, ne vienam ją perskaičiusiam pasirodžiusi it moralinis fotografo testamentas dabarties kartai: „...baik sutvarkyk senas fotonuotraukas, padaryk kelis albumus, ruošk vaikų fotoparodą, kad visus nustebintum darbštumu ir sugebėjimu...“

Ekspozicijos atidarymo proga buvo prisiminta, kad žurnalistas Vytautas Bagdonas spėjo paskutinį kartą gauti iš I. Girčio interviu ir taip išsaugojo istorijai neįkainojamus šios asmenybės ženklus. Anykštėnai fotografai Alfredas Motiejūnas, Aloyzas Janušis ir Juozas Didžgalvis prisiminė asmeninius ryšius su Izidoriumi, palikusius pėdsakų visam gyvenimui.

 „Niekada nepagalvojau, kad Tėvelis bus šitaip pagerbtas, o visa tai, kas jam taip svarbu buvo, šitaip kada nors bus vertinama...“ – tyliai prasitarė ekspoziciją apžiūrėjusi I. Girčio duktė 73-ejų metų Aušra Grigaravičienė.

O jos brolis Vilius Girčys sau įprasta maniera lakoniškai kartojo: „Izidorius gyvas! Istorijos nesuklastosi!“

Tautvydas Kontrimavičius

 
 
    Atgal...