Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2013-08-18   Surdegyje mokslininkas surengė dvi kraštotyros parodas
 
 

Rugpjūčiui įpusėjus, Žolinės išvakarėse, Anykščių Teresės Mikeliūnaitės kraštotyros draugijos narys, Vilniaus universiteto afil. prof. Osvaldas Janonis Surdegyje, miestelyje, kur užaugo, surengė dvi naujas parodas, skirtas šio krašto praeičiai pažinti. Tai – įspūdinga dovana mokslininko kraštiečiams ir Surdegio svečiams, vis užsukantiems į nuošalų Anykščių krašto miestelį.

Kraštotyros paroda Surdegyje.

Pirmojoje parodoje „Surdegio Šv. Dvasios vienuolynas senosiose fotografijose“ eksponuojamos fotografijų, saugomų Valstybiniame Levo Tolstojaus muziejuje Maskvoje (Rusija), kopijos. Jas parodos rengėjui iš Antrųjų Sarsų (Rusija) atsiuntė bibliotekininkė Natalija Bragina. Būtent į Antruosius Sarsus pernai iš Surdegio buvo pervežti archimandrito Zosimos (1840–1912) palaikai.

Tos fotografijos Surdegyje buvo padarytos 1912 metais dviejų knygų apie archimandritą autoriaus, Lietuvos rusų rašytojo, teisininko ir kolekcininko Aleksandro Žirkevičiaus (1857–1927) prašymu. Jose įamžintas bendras vienuolyno vaizdas, Šv. Dvasios cerkvė, vienuolyno viršininko korpusas, kuriame buvo įsikūrusi Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų cerkvė, koplyčia, kapinės.

Parodos lankytojai pirmą kartą galėjo žvilgterėti į prieš šimtmetį čia užfiksuotą Šv. Dvasios cerkvę, pamatyti jos ikonostasą. Vienoje fotografijoje išliko vienuolyno vyresniojo Augustino (apie 1834 – 1912), mirusio tų pačių metų pabaigoje, laidotuvių momentas. Fotografijos praturtina negausią ikonografinę medžiagą apie Surdegio Šv. Dvasios vienuolyną.

Antroji paroda – „Surdegio chronologija“ – surengta apleistame buvusiame vienuolyno vyresniojo korpuse.

Surdegio chronologija senajame vienuolyno pastate.

Joje chronologine tvarka išvardinti miestelio gyvenimo faktai nuo XV amžiaus iki šių dienų. Parodoje gausu faktografinės ir ikonografinės medžiagos. Jos lankytojas turi galimybę susidaryti gana išsamų vaizdą apie miestelio praeitį. Daug vietos užima medžiaga apie Šv. Dvasios vienuolyną, švietimą, ūkį, gyventojus.

Daugelis surdegiečių šioje parodoje ras minimalių žinių apie savo protėvius, nes parodoje pateikti ir Subačiaus parapijos senųjų metrikų knygų duomenys.

Šiomis parodomis siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į vieną iš labiausiai apleistų Anykščių krašto istorijos paminklų – Surdegio Šv. Dvasios vienuolyno ansamblį ir jo aplinką.

Parodą per Žolinę aplankė dauguma į atlaidus atvykusių katalikų. Tarp svečių buvo kraštiečiai prof. Rimtautas Kašponis, tremtinys Antanas Kaminskas, Lietuvos Sąjūdžio Kauno tarybos pirmininkas Raimundas Kaminskas ir kiti.

Parodų rengėjas prof. O. Janonis (centre) su svečiais.

Parodos veiks ir per stačiatikių Žolinę rugpjūčio 24 dieną, kai į Surdegį suplauks piligrimai iš įvairių Lietuvos vietų.

Po parodos surdegiečiai galėjo susipažinti su enciklopedinio žodyno „Surdegis“ rankraščiu. Jis apima laikotarpį nuo XVI amžiaus pradžios iki šių dienų. Vien Surdegio miestelio ir jo apylinkių gyventojų jame paminėta apie keturi tūkstančiai. Enciklopedinio žodyno sudarytojas prof. O. Janonis, bendraudamas su parodos lankytojais, prašė patikrinti pateiktas žinias, jį papildyti ir padėti surasti trūkstamų nuotraukų.

Anykščių Teresės Mikeliūnaitės kraštotyros draugijos informacija

 
 
    Atgal...