Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2015-12-28   Per pusmetį išryškėjo būsimojo monumento vaizdas
 
 

Kaip pranešė Kijeve (Ukraina) gyvenantis anykštėnas verslininkas Virginijus Strolia, gruodžio 19-oji Kijevo lietuviams buvo itin svarbi diena. Kijevo Šv. Aleksandro bažnyčioje Šv. Mišias lietuvių kalba aukojo pranciškonų vienuolis brolis Astijus Kungys, Kijevo bažnyčioje po ilgokos pertraukos vėl skambėjo lietuviškas žodis.

Atkuriamo antkapinio paminklo maketas.Mišių metu buvo pašventintas Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės didžiojo etmono Konstantino Ostrogiškio antkapinio paminklo maketas.

Gruodžio 22-ąją tas maketas buvo atgabentas į Lietuvą ir kelionę po šalį pradėjo iš Anykščių.

Šis maketas – pirmasis skulptūrinis eskizas, kurį parengė atkurti Konstantino Ostrogiškio antkapinį paminklą Kijeve pakviestas skulptorius iš Lietuvos Arūnas Sakalauskas.

Nacionaline premija įvertinto paminklo Antanui Baranauskui Anykščiuose kūrėjas A. Sakalauskas praėjusią vasarą laimėjo konkursą ir kartu su dviem jaunais Ukrainos menininkais ėmėsi atkurti Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės didžiojo etmono Konstantino Ostrogiškio antkapinį paminklą.

Per keletą metų jis bus atkuriamas Kijevo Pečersko Lavroje, Uspenjės sobore. Tai – seniausias Kijevo Rusios vienuolynas ir panteonas, dabar vadinamas vienu iš septynių Ukrainos stebuklų. Kartu su Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos fakulteto katedros vedėju prof. A. Sakalausku čia dirbs skulptoriai Oleksijus Sidorukas ir Borisas Krilovas.

Konstantinas Ostrogiškis (apie 1460 – 1530) laikomas vienu gabiausių Lietuvos valstybės karvedžių. Per 26 metus, kai vadovavo Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės kariuomenei, jis laimėjo 31 mūšį, tik du kartus jaunystėje patyrė pralaimėjimus.

Įspūdingą antkapinį paminklą ant karvedžio kapo Kijeve XVI a. pastatė jo sūnus, bet XX a. per karus kapavietė buvo sunaikinta, išliko tik antkapinio paminklo atvaizdų, žinoma ir jo vieta.

Kijevo anykštėnas V. Strolia ir jo atgabentas būsimojo memorialo maketas.

Kaip pasakojo ankapinio paminklo maketą į Lietuvą atgabenęs vienas iš šios idėjos organizatorių V. Strolia, Ukrainoje primtas sprendimas pačioje garbingiausioje vietoje įamžinti žymiojo lietuvių karvedžio atminimą yra milžiniškas pagarbos ženklas ir mūsų kraštui. Panaudojus ikonografinę medžiagą, skulptoriams kol kas pavyko sukurti 15 kartų mažesnį maketą. Jis reprezentuos idėją ir padės kaupti rėmėjų lėšas tolesniam darbui.

Talkinant specialistams, skulptoriai tobulins paminklo detales, kol ryšis gaminti tris kartus didesnį maketą. Jis taps pavyzdžiu, gaminant antkapinį memorialą iš kelių rūšių marmuro.

Geriausiu atveju antkapinis paminklas Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės karvedžiui Kijeve gali būti atkurtas per penkerius metus.

-anykstenai.lt

 
 
    Atgal...