Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2020-12-31   Nuo paskutiniojo laiptelio į 2020-uosius atsigręžus: PAB veiklos apžvalga
 
 

Nepaisant sudėtingų ir neįprastų 2020-ųjų metų, Pasaulio anykštėnų bendrijos veikloje netrūko įdomių projektų, netikėtų pažinčių, inovatyvių idėjų ir pasiteisinusių sumanymų tąsos.

Per šiuos metus miestelėnų istorijos pripildė dar tris laikraščio „Pasaulio anykštėnas“ numerius, o paskutinysis išėjo dar ir su priedu – Bendrijos nariai ir bičiuliai į namus gavo unikalų 2021-ųjų metų kalendorių, papuoštą senovinėmis Anykščių miesto nuotraukomis, darytomis fotografo Izidoriaus Girčio. Be to, startavo šiuolaikiškas tinklalaidės projektas „Labas, aš Anykščiuos“. Mieste savo vietą atrado Romualdo Inčirausko „Atminimo ženkliukai“. Netrūko susitikimų, išvykų, renginių, diskusijų ir susirašinėjimų, gvildenant miestui svarbias idėjas.

Šventiniai atvirukai anykštėnams – mūsų krašto vaikų kūriniai.

Tačiau apie viską – nuo pradžių.

Visų pirma – „Susiskaičiuokim“! Nuo 2019 m. vasaros Pasaulio anykštėnų bendrija vykdo akciją ir kviečia anykštėnus visame pasaulyje pasižymėti interaktyviame žemėlapyje. O norinčius dar aktyviau įsitraukti į veiklas gimtinėje kviečia jungtis į Bendrijos narių gretas.

Abejojate, ką veikia bendrija? Kviečiame susipažinti: Pasaulio anykštėnų bendrija veikia jau 28 metus. Jos pagrindinis tikslas – telkti užsienyje, Lietuvoje ir gimtinėje gyvenančius anykštėnus. Jungiant pasaulyje išsibarsčiusių žmonių idėjas bei kūrybinę energiją, prisiliesti prie miesto aplinkos, istorijos, kultūros, kalbos, gamtos, papročių ir tradicijų, gyvensenos puoselėjimo. Tai draugiška platforma: susipažinti, bendrauti, bendradarbiauti ir kurti kartu – Anykščių kraštą mylintiems žmonėms.

Šiemet dalis veiklų, organizuojamų Pasaulio anykštėnų bendrijos, įgyvendintos Anykščių rajono savivaldybės skirtų lėšų dėka. Priemonei „NVO sektoriaus institucinis stiprinimas“ Bendrija parengė projektą „Pasaulio anykštėnų bendrija: vietos jausmo svarba, jungtys, įtrauktis, mokymasis“ . Šis iššūkis padeda sudėlioti darbus, numatyti veiklų kryptį ir tikslus.

Pagrindinis projekto tikslas – žinoti, girdėti, kalbėti apie kūrėjus, gyvenančius Anykščiuose ar išeivius. Taip pat siekiama skatinti menininkus dalintis savo kūryba gimtinėje. Todėl tęsiamas finansavimas nuo 2008 metų leidžiamam laikraščiui „Pasaulio anykštėnas“. Prieš šventes pasirodė jau 90-asis leidinio numeris. Tiesa, dėl karantino laikraštis išleistas tik elektroniniu formatu. Visiems bendruomenės nariams „Pasaulio anykštėnas“ išsiųstas elektroniniu paštu, laikraščio numerius galima rasti ir šioje interneto svetainėje www.anykstenai.lt.

Kitas, šiais metais gimęs šiuolaikiškas projektas – tinklalaidė „Labas, aš Anykščiuos“. Tai – audioformato pokalbiai su jaunais, kuriančiais, įkvėpiančiais žmonėmis, grįžusiais arba atvykusiais gyventi į Anykščius. Pokalbių metu pašnekovai dalinasi savo įžvalgomis apie miestą, atskleidžia aplinkybes, kurių dėka užsiliepsnojo meilė šiam kraštui, ir išduoda, ką įdomaus čia sumanė nuveikti. Pokalbiai laisvai prieinami Youtube, Spotify, Podbean platformose, Pasaulio anykštėnų bendrijos paskyrose.

Projektas įrašinėjamas Anykščių L. ir S. Didžiulių viešojoje bibliotekoje, Idėjų Lab-o erdvėje. Tinklalaidės sumanytojai Bendrijos veiklų kuratorei Simonai Ševčenkaitei subūrus jauną komandą, siekiama į bendruomenės sklaidą įlieti šviežio oro gurkšnį. „Labas, aš Anykščiuos“ pokalbius veda anykštėnė, Vilniaus universiteto kultūros istorijos ir antropologijos studentė Simona Valonytė. Už garso kokybę ir įrašus atsakingas garso režisierius, psichologijos entuziastas ir gastrobaro „Mandri puodai“ virtuvės darbuotojas Rimantas Juodelis.

Įrašomas pokalbis su anykštėnu Deividu Diliu.

Dar viena Bendrijos veikla, skatinanti pažinti Anykščius, – tai miesto ekskursijos. Deja, pandemija planus stipriai pakoregavo, ir išvykų nebuvo daug, tačiau verta pažymėti vasaros pabaigoje organizuotą išvyką į Traupio botanikos sodą. Didelę augalų įvairovę, parko įdomybes bei savo botanikos žinių bagažą pademonstravo Anykščių rajono meras Sigutis Obelevičius. Pasaulio anykštėnų bendrijos nariai galėjo susipažinti su sodininkystės paslaptimis, ragauti sode subrendusį derlių, o kas norėjo, dar ir pasirinko sėklų savo botanikos idėjoms įgyvendinti.

Nuėmus derlių, įvyko Obuolinių šventė, kur Pasaulio anykštėnų bendrija neliko nuošalyje. Kartu su Anykščių menų centru organizavo „Menininkų kiemelio“ dirbtuves, kur susirinkusieji buvo mokomi tekstilės, vitražo, skulptūros ir grafikos amatų. Dirbuves, žinoma, vedė menininkai, kilę iš Anykščių.

Kasmetinė tradicija – Vėlinių metu uždegti žvakes prie Anykščių koplyčios, kur iki 1964-ųjų buvo kapinės. Šiais metais buvo uždegta per 200 žvakelių, taip atmenant apie 22 tūkst. žmonių, kurie, archyvų duomenimis, buvo čia palaidoti.

Neseniai pasaulį išvydo dvyliktasis menininko Romualdo Inčirausko pagamintas „Atminimo ženkliukas“. Šįkart jis – užkietėjusiam Anykščių žvejui Albinui Tamuliui. Šie ženklai – tai mažos skulptūrėlės, išbarstytos visame mieste ir menančios žymę šiam kraštui palikusius anykštėnus. Be atminimo ženklo Albinui mieste slepiasi dar keli ženkliukai, žymintys žydų atminties vietas, bei paties R. Inčirausko vaikystės svarbioms vietoms atminti sukurti meno dirbiniai.

R. Inčirauskas ir jo kūrinys, skirtas žvejui A. Tamuliui.

Vienas paskutinių šių metų projektų gimė, artėjant metų sandūrai. Nuspręsta iš archyvų ištraukti maždaug prieš 60 metų Izidoriaus Girčio darytas Anykščių miesto fotografijas. Nuotraukos buvo sudėtos į 2021 metų kalendorių, kiekvienam mėnesiui skiriant kadrą iš praeities. Visiems šio kalendoriaus turėtojams Pasaulio anykštėnų bendrija linki žengti pirmyn, neišsižadant savo praeities.

Laiškai ir kalendorius – Bendrijos bičiuliams.

Pasaulio anykštėnų bendrijos informacinis pranešimas

 
 
    Atgal...