Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2023-07-12   Bendrija imasi globoti bevardžius Anykščių kapus
 
 

Pasaulio anykštėnų bendrijos pirmininkas Tomas Ladiga Bendrijos valdybos vardu kreipėsi į Anykščių rajono savivaldybės administracijos direktorę Jurgitą Banienę su iniciatyva išsaugoti Anykščių miesto senųjų kapinių, kurios atveria vartus į Amžinybę jau daugiau nei šimtmetį, savitumą ir  autentiškumą.

Tokia kapavietė Anykščių senosiose kapinėse, neišsaugojusi matomos žinios apie ten palaidotus asmenis, globotina kaip „nežinomo anykštėno“ kapas. Jolantos Zabulytės nuotrauka.

Iniciatyvinio rašto kopiją Bendrija pateikė ir kapines prižiūrinčios Anykščių komunalinio ūkio bendrovės direktoriui Kazimierui Šapokai.

Pasaulio anykštėnų bendrijos iniciatyvą paskatino nerimas dėl sparčiai naikinamų XX a. pirmosios pusės ir vidurio anykštėnų palaidojimų šiose miesto kapinėse, kurios veikia nuo 1914 metų ir praktiškai neturi nė vienos laisvos kapavietės.

„Nuolatinis kapaviečių atnaujinimas neretai trina visus seniau čia palaidotų anykštėnų pėdsakus, taip netenkama ne tik atminties apie mūsų kraštiečių autentiškąją memorialinę vietą, bet ir vizualinių ženklų, liudijančių, kad kapinės šioje vietoje veikia kone 110 metų“, – teigiama Bendrijos kreipimesi.

Pasaulio anykštėnų bendrija pasiūlė imtis priemonių, kuriomis būtų sustabdytas tyčinis ar net piktavališkas kapinių istoriškumo ir savitumo naikinimas, kad būtų saugomi ankstesnių kartų palikti pagarbos ženklai savo artimiesiems. Siekiant išsaugoti informaciją apie kapinių vaizdą ir palaidojimus, Bendrija paprašė kuo skubiau pradėti Anykščių senųjų kapinių inventorizavimą ir skaitmeninimą.

Kartu su prašymais Bendrija informavo, kad imsis savanoriškos veiklos, bandydama stabdyti neteisėtus veiksmus, keičiančius Anykščių miesto senųjų kapinių kraštovaizdį. Bendrija artimiausiu metu numato inventorizuoti visus bevardžius kapus Anykščių miesto senosiose kapinėse (kapavietes, kuriuose nėra jokių matomų ir įskaitomų duomenų apie jose palaidotus asmenis), fiksuodama jų dabartinį vaizdą bei tikslias vietos koordinates. Ši informacija bus viešai paskelbta Bendrijos interneto svetainėje www.anykstenai.lt.

Ateityje Bendrija globos šiuos nykstančius „nežinomo anykštėno“ kapus, saugodama juos nuo visiško sunaikinimo bei užlaidojimo, siekdama atkurti informaciją apie ten palaidotus asmenis bei papuošdama juos simboliniu želdiniu.

Bendrija paprašė Anykščių rajono savivaldybės garantuoti, kad kapavietės, kuriose atminimo ženklais nėra viešai įvardinti ten palaidoti asmenys, nebūtų suteikiamos naujiems palaidojimams. Taip siekiama apsaugoti neteisėtas intervencijas į svetimas palaidojimo vietas, paskatinti taip tvarkyti privačias kapavietes, kad jose nepranyktų žinia apie ten palaidotus anykštėnus.

Pasaulio anykštėnų bendrijos informacija

 
 
    Atgal...