Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2006-11-08   Anykščių krašto Laisvės kariai žvelgia iš istorinių nuotraukų albumo
 
 

Anykščių A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus surinko ir išleido nuotraukų albumą "Drąsiai stovėsim laisvės sargyboj...". Jame – keli šimtai daugiausia jaunų anykštėnų veidų, prieš pusę amžiaus išdidžiai žvelgusių į fotoobjektyvą. Dauguma jų tokie ir išliko – amžinai jauni, nes paguldė galvas už gimtojo krašto laisvę. Šiame albume – autentiška XX a. vidurio Anykščių krašto istorija.

Kaip rašo albumo pratarmėje žinomas istorikas, Pasaulio anykštėnų bendrijos pirmininkas Antanas Tyla, "partizanų karas turėjo aiškų ir kryptingą tikslą – atkurti Lietuvos valstybę". Pasak šio istoriko, Laisvės kovos prarastų savo didžiąją prasmę, jei būtų užmirštos.

"Dabar išleidžiamas fotografijų albumas "Drąsiai stovėsim laisvės sargyboj..." patvirtina, kad anykštėnai yra sąmoningi Lietuvos piliečiai ir patriotai, Laisvės kovas suprantantys kaip didelę vertybę, lietuvių tautos valstybingumo paveldą", – pripažįsta A. Tyla.

Visą dabartinio Anykščių rajono teritoriją aprėpęs partizaninis karas tęsėsi nuo 1944-ųjų iki 1954-ųjų metų. Muziejus dar prieš dešimtmetį sukaupė duomenis, kad jame dalyvavo 1410 Anykščių krašto partizanų, daugiau nei pusė jų žuvo.

Istoriniai partizaninio judėjimo faktai ir dokumentai buvo publikuoti anksčiau. Dabar į albumą, kurį išspausdino "Petro ofseto" leidykla, iš muziejų ir privačių albumų buvo surinktos retos ir autentiškos 1946-1953 metų laisvės kovotojų nuotraukos, atspindinčios ir kovotojų kasdienybę, ir tragišką žūtį. Kartu pateikiami ir kai kurie užrašai, likę senųjų nuotraukų nugarėlėse.

Šalia šių autentiškų liudijimų albumo sudarytoja muziejininkė Daiva Gadliauskaitė pateikė svarbiausią informaciją apie 47 kovotojų dalinius, įvairiu metu veikusius įvairiose Anykščių rajono vietovėse. Ji padeda orientuotis, kokiu metu ir kurioje rajono vietovėje galėjo būti užfiksuoti istoriniai kadrai.

Albumą papildo daugiau nei 200 partizanų, kurių veidai buvo atpažinti nuotraukose, biografinė rodyklė, kuri atspindi pačius įvairiausius anykštėnų likimus.   

"Iš šių nuotraukų į mus žvelgia Laisvės kovų metų dvasia - kovotojų drąsa ir taurus pasiryžimas", – rašo pristatydamas albumą istorikas A.Tyla.

Ir dar – viltis.

Nes vienas iš kovotojų, šalia šautuvo naudojęs ir poeto talentą, Jurgis Urbonas-Lakštutis (1924-1948) šiame albume prabyla ir testamentiniu linkėjimu:

Ir vėl bėgs žmonės vieškeliais,
Dainuos vėl himnus laisvei...
Tik saugok juose, Viešpatie,
Tą, ką krauju mes laistėm.

-TK

 
 
    Atgal...