Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2006-07-24   Naujausias Rimanto Vanago kūrinys – istorinis romanas emigracijos tema
 
 

Rimantas Vanagas. Pabėgėlė. – Vilnius: Petro ofsetas, 2006. – 264 p., iliustr.


Prof. hab. dr. Antanas Tyla:

Rašytojas Rimantas Vanagas – kantrus ir patyręs savo kūrinių herojų bendrakeleivis. Jis sugeba praverti istorijos ir asmens gyvenimo sankirtos pažinimo duris. Sovietinės istoriografijos nukaltas ir dabar tebenaudojamas Nepriklausomos Lietuvos valstybės apibūdinimas autoritariniu režimu daugeliui atėmė norą pažinti to meto lietuvių asmeninį gyvenimą, valstybės suteiktas galimybes.

Šioje knygoje Rašytojas eina kartu su Nepriklausomoje Lietuvoje augusia, Vytauto Didžiojo ir Vilniaus universitetuose prancūzų kalbą studijavusia, pasiturinčią šeimą su ministru Aleksandru Žilinsku sukūrusia gražuole Valerija Bražionyte.

Sovietinė okupacija sunaikino jos šeimą, ji neteko globos ir tėvynės. Tačiau ir išgyvenusi šią dramą, jaunoji motina toliau atkakliai profesionalumu skynėsi sau kelią.

Žurnalistas Tautvydas Kontrimavičius:

Pastarąjį dešimtmetį kaip pareigingas ir atidus dokumentinės prozos specialistas ėmęs garsėti poetas ir prozininkas Rimantas Vanagas debiutavo pirmuoju istoriniu romanu.

Autorius prisipažino, kad tema jam nukrito lyg iš dangaus ir užvaldė taip, kad nebuvo gaila atidėti į šalį kitus sumanymus ir kone visus metus po ją nardyti.

2001 m. Kaune į „Nemuno“ žurnalo redakciją užėjo 85-erių Valerija Bražionytė-Weckstrom iš Santa Barbaros (JAV). Solidaus amžiaus, bet jaunatviško būdo moteris ieškojo rašytojo, kuris galėtų padėti jai išleisti memuarų bloknotą.

Kauno žurnalistams rekomendavus, taip ji ir surado anykštėną rašytoją R. Vanagą, kad tiesiai šviesiai paprašytų nedidelės paslaugos. Ilgo, sudėtingo, bet įdomaus ir gal net laimingo gyvenimo saulėlydyje ji norinti matyti knygą apie save.

O ko man, laisvam kuriančiam žmogui, daugiau reikėjo: ji pažadėjo mane priimti savo namuose, valgydinti ir dar gėrimais pavaišinti”, – juokavo rašytojas.

Tris mėnesius nuo ryto iki vakaro jis kalbėjosi su savo heroje, žavėdamasis jos šviesia atmintimi. Dar pusę metų tuos atvirus Valerijos pasakojimus, kartais net intriguojančius intymiomis buities smulkmenomis, jis tikslino ir pildė, ieškodamas istorinių šaltinių, nuotraukų.

Pagaliau R. Vanagas pasielgė savaip. Jis parašė ir "Petro ofseto" leidykloje išleido Amerikos lietuvės gyvenimo romaną "Pabėgėlė".

Valerija, buvusio Nepriklausomos Lietuvos teisingumo ministro Aleksandro Žilinsko, 1941 metais ištremto į Sibirą pirmąją tremties dieną ir ten amžinai likusio, žmona, pati jau nebespėjo perskaityti šios knygos. Pernai ji tyliai užgeso antrąja tėvyne jai tapusioje Amerikoje.

Nepriklausomos Lietuvos aukštuomenės asmeninis gyvenimas iki autentiškai atskleistų detalių, aistros paakinti dramatiški sprendimai, kuriuos galima pateisinti vien tik žinant XX a. istoriją, – rašytojo dėka visa tai šiame biografiniame romane tampa svarbiau, nei vienos pabėgėlės likimas.

Net ir emigracijos išdraskyti šeimų lizdai – vis dar nauja, nuo sovietmečio stereotipų iki šiol neišsivadavusi tema. Ją pažinti vienos šeimos istorijos mažoka, bet suprasti, kaip elgiasi tokioje likimo kryžkelėje ir šiandien atsiduriantys lietuviai, jau galima.

 
 
    Atgal...