Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2009-11-19   Vytautas V. Landsbergis: verksmą laikas keisti džiaugsmu
 
 

Leidykla "Dominicus Lituanus" ką tik išleido rašytojo, poeto, dainų autoriaus ir atlikėjo Vytauto V. Landsbergio naują kompaktinę plokštelę "Trylika brolių" – partizaniškų baladžių ir autorinių dainų rinkinį.

"Kažkada seniai parašiau eilėraštį apie Trylika brolių, – interneto dienraščiui "Bernardinai" pasakojo V. V. Landsbergis. – Tekste kiekvienas brolis suvokiamas kaip tam tikras gyvenimo etapas – pradedant vaikyste, pirmąja meile, branda ir pamažu artėjant  išėjimo, susiliejimo su nebežemiška realybe link. Tas eilėraštis gulėjo kaip tam tikras kodas, bet jaučiau, kad tai turi būti daina. Kai eilėraštis virto daina, aplink jį pradėjo lipti ir kitos dainos, taip natūraliai atsirado 13 dainų. Tačiau viena daina nesuskambėjo, tad 13 brolių turi 12 dainų. Ką tai reiškia, galima interpretuoti įvairiai, tačiau tai labiau atsitiktinumas, kuris tiesiog atsitiko..."

1. Pūta pūta (liaudies daina)
2. Gegutės (muz. V. V. Landsbergio, žodžiai V. Bložės)
3. Oi sakalėli (partizanų daina)
4. Menu atbridot (partizanų daina)
5. Kai pavargęs aš gulėsiu (muz. ir žodžiai V. V. Landsbergio)
6. Tupi pievoje lėktuvas (muz. ir žodžiai V. V. Landsbergio)
7. Trylika brolių (muz. ir žodžiai V. V. Landsbergio)
8. Nusieik mergele (liaudies daina)
9. Kvapų ekspertas (muz. ir žodžiai V. V. Landsbergio)
10. Oi ant kalno (liaudies daina)
11. Niekas (muz. ir žodžiai V. V. Landsbergio)
12. Ruduo (muz. V. V. Landsbergio, žodžiai A. Nykos-Niliūno)

"Prieš keletą metų buvau vienas iš dalyvių įrašant partizaninių dainų plokštelę "Už laisvę, Tėvynę ir Tave". Man norėjosi pratęsti šį darbą, kai ką padaryti savaip. Supratau viena, kad partizaninių dainų įrašai nesibaigs šia mano plokštele, nesibaigs ir grupės "Skylės" rengiamu albumu. Tiesiog, matyt, atėjo laikas dainuoti šias dainas, pagerbti mūsų partizanus ir jų atminimą ne tik raudomis, bet ir savo dainomis", – kalbėjo V. V. Landsbergis.

Pasak V. V. Landsbergio, 15 jo metų, praleistų bedainuojant Vilniaus universiteto etnografiniame ansamblyje "Ratilio", įskiepijo meilę liaudiškoms dainoms, šiuo atžvilgiu visi jo muzikiniai albumai tęsia vieną ir tą pačią muzikinę tradiciją. "Albume vos kelios tikros partizanų dainos, kitos – liaudies dainos lyg ir panašia karo, negrįžimo, mirties tematika bei mano paties autorinės dainos – asociatyviai, alegoriškai apdainuojančios tą būseną, kai jaunas vyras išeina į mišką, pasirenka kovą ir mirtį vietoj gyvenimo... Dainuojamoji poezija man – lyg savotiška tautosaka, liudijimai privačių, asmeninių būsenų per dainą. Todėl šiame albume susilieja liaudies, partizanų ir mano paties dainos į vieną visumą apmąstant pačius skaudžiausius egzistencinius klausimus. Dainą aš suvokiu kaip tam tikrą meditaciją – tai labai arti liaudies tradicijos".

Kuriant šį albumą taip pat dalyvavo Ramunė Landsbergienė, dainas aranžavo, pianinu, fleita ir kitais instrumentais grojo kompozitorius bei muzikantas Raimondas Rašpoliauskas.

Vytautas V. Landsbergis:

Šiandien labai geras laikas partizaninės temos meninei raiškai tiek kine, tiek teatre, tiek literatūroje, tiek muzikoje. Mes tik dabar pamažu pradedame suvokti partizaninį pasipriešinimą Lietuvoje, jo išskirtinumą ir jėgą. Atsiranda šiai tematikai skirti pirmieji filmai, knygos, kompaktinės plokštelės, bet, manau, tai tik pradžia, nes šį laikotarpį dar dar turėsime įsisąmoninti, padėti jį suvokti jaunajai kartai.

Neretai tenka važinėti po Lietuvos miestus ir miestelius ir susitikti su žmonėmis. Tuose susitikimuose ir suprantu, kad partizanų tema juos ne tik domina, tačiau ji yra labai svarbi. Žmonės nori tai suprasti. Ypač jaunimas, kuris per mažai informacijos apie šį laiką sužino iš mokyklos, savo aplinkos. Apie tai praktiškai tyli žiniasklaida. Todėl daina lyg ir tampa būdu, galimybe susikalbėti.

Per dainą ir aš pats mėginau atrasti savo asmeninį santykį su tuo laiku, tais jaunais žmonėmis, nepabūgusiais mirties ir dėl savo bei artimųjų laisvės išėjusiais į miškus. Anksčiau dainuojant "Vosylkas" man suspausdavo gerklę, kai reikėdavo dainuoti "Išeisiu vieną vakarą ir jau daugiau negrįšiu". Dainuodamas patenki į tam tikrą būseną ir asociatyviai suvoki, kad ta diena, kai vyras apsispręsdavo išeiti į mišką, tapti partizanu, dažnai būdavo paskutinė diena, kai jis matydavo saviškius. Vyro išėjimas į mišką – tai lyg išėjimas į kitą pasaulį. Žmogus tampa kurmiu, gyvenančiu žemėje, paukščiu, laipiojančiu po medžius, bet jo gyvenimas jau maža ką bendra turi su žmogaus gyvenimu. Ir gal tik tas laisvės troškimas, kova ir pasišventimas...

Pagrindinis šios plokštelės tikslas – nebeverkti dėl šio skaudaus mūsų tautai laikotarpio, dėl tos gausybės jaunų vyrų, žuvusių Lietuvos miškuose. Nebeverkti ir pradėti džiaugtis, kad esame ainiai tų, kurie nebijojo. Man tai labai asmeniškas darbas – per dainą norėjau pasiekti tą neskaudėjimo būseną. Daina juk nuskaistina ir apvalo sielą...

Visas pokaris – tai mūsų tautos kolektyvinė trauma. Mes turime įsisąmoninti šį laikotarpį, bet gyventi toliau be kančios, širdgėlos ir pykčio savo viduje. Paleisti ir eiti į priekį. Šiuo atžvilgiu menas, dainos – savotiška psichoterapinė priemonė, kuri gali išgydyti dvasią ir sutvirtinti atmintį.

Naujoji kompaktinė plokštelė pristatoma lapkričio 20 d. 19 val. Vilniaus mokytojų namuose. Koncerte dalyvauja Vytautas V. Landsbergis, Ramunė Landsbergienė ir Raimondas Rašpoliauskas.

-anykstenai.lt

 
 
    Atgal...