Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2011-04-10   Pažvelgti į savo kūrinius grįžo po ketvirčio amžiaus
 
 

Praėjus daugiau kaip 25-eriems metams, Anykščių Šv. Mato bažnyčios vitražų kūrėja dailininkė Marija Anortė Mackelaitė vėl viešėjo Anykščiuose ir pažvelgė į švytinčias savo kūrinių spalvas.

Atvykusi iš Vilniaus ir balandžio 10-osios popietę viešnagei Anykščiuose skyrusi menininkė pernai tyliai pasitiko savo 80-metį. Dėmesiu jos kūrybai pastaruoju metu Lietuvoje negalinti pasidžiaugti vitražų kūrėja susijaudinusi dėkojo anykštėnams, kurie paruošė ir išleido jos gyvenimą ir kūrybą pristačiusį autorinį albumą. Šią knygą Anykščiuose kol kas dar galima rasti ir įsigyti Sakralinio meno centre.

1972-1986 m. ši menininkė, bendraudama su Anykščių klebonu Albertu Talačka ir jo pakviesta, papuošė 14 vitražų Anykščių bažnyčios langus, dar 4 vitražus tuo metu sukūrė ir Kurklių bažnyčiai. Šie sakralinio pobūdžio kūriniai, sovietmečiu nesulaukę viešosios meno bendruomenės dėmesio, ilgainiui tapo reikšmingiausia vitražo dailininkės kūrybinio paveldo dalimi.

Pasak M. A. Mackelaitės, XX a. gyvenę ir kūrę vitražo meistrai galėdavo save pristatyti visuomenei autoriniu albumu tik sulaukę įvertinimo Valstybine premija – ir tai knygą apie save jie išleisdavo tik savo lėšomis. Todėl A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus iniciatyva pirmą kartą išsamiai pristatyti Lietuvai šią menininkę jai buvo jaudinanti staigmena.

M. A. Mackelaitė po 25 metų vėl atvyko į Anykščius ir įžengė į bažnyčią.

Viešnia aplankė Sakralinio meno centrą ir Angelų muziejų, paskui susijaudinusi įžengė į bažnyčią ir minutei sustingo prieangyje, pakėlusi akis ir žvelgdama į pirmąjį iš 14-os savo kūrinių Anykščiuose – stiklo blokų vitražą "Šv. Matas".

Kalba menotyrininkė Dalia Tarandaitė.M. A. Mackelaitės keturiolikos metų kūrybos laikotarpį, dovanotą Anykščiams, popietės bažnyčioje metu apžvelgė albumo "Marija Anortė Mackelaitė" teksto autorė menotyrininkė Dalia Tarandaitė. Ji priminė ir lemtingą likimo ženklą, liudijusį, jog Anykščių šventovė tiesiog laukė šios menininkės vitražų: "Šv. Mato" montavimo išvakarėse kilusi audra su visais rėmais išvertė senąjį langą virš paradinių bažnyčios durų, tad rytą atvykusiems meistrams teliko tik atsivėrusioje angoje sumontuoti meno kūrinį.

Pasak menotyrininkės, šis stiklo blokų vitražas buvo pirmasis Lietuvoje, sumontuotas bažnyčioje, ir iki šiol išliko vienintelis, kuris yra lango angoje, matomas natūralios dienos šviesos apšviestas.

Prisimindama savo ankstesnius apsilankymus Anykščiuose ir bažnyčioje, M. A. Mackelaitė prisipažino, kad neliko jokių pažinčių su to meto anykštėnais. Vengdama galimų kliūčių, sovietmečiu puošusi bažnyčią menininkė stengėsi likti Anykščiuose nematoma ir nepažįstama, todėl ir baigus darbą su šiuo miestu jos niekas daugiau nesiejo.

Menininkei dėkojęs Anykščių klebonas kanauninkas Stanislovas Krumpliauskas sakė, kad jos dėka Anykščių šventovė, saulės apšviesta, kaskart nušvinta stebuklingomis spalvomis ir tampa nepakartojamo grožio.

M. A. Mackelaitė ir kun. kan. S. Krumpliauskas.

-anykstenai.lt

Tautvydo Kontrimavičiaus nuotr.

 
 
    Atgal...