Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2012-07-03   Kraštotyros ekspedicija: per pievas į nykstančias kapines
 
 

Nuo birželio 26-osios iki liepos 1-osios vyko Pasaulio anykštėnų bendrijos kartu su Anykščių kultūros centru organizuota kraštotyros ekspedicija jaunimui "Anykščių krašto sakraliniai paminklai: Andrioniškio ir Svėdasų seniūnijos".

Tai antroji mūsų ekspedicija – pernai su Troškūnų K. Inčiūros vidurinės mokyklos mokiniais ir mokytoja M. Giraitiene buvo aplankytos Troškūnų seniūnijos kapinės.

Šiemet ekspedicijoje dalyvavo Svėdasų J. Tumo-Vaižganto gimnazijos "desantas" – lietuvių kalbos mokytoja Joana Gutmanienė ir mokinės Diana Putrimaitė, Toma Matulevičiūtė ir Simona Gaigalaitė.

Jaunųjų kraštotyrininkų komanda darbo vietoje

Ekspedicijos dalyvės jaunosios etnologės Justina ir AuksėPrie jų prisidėjo ir Andrioniškyje gyvenanti Anykščių A. Vienuolio gimnazijos mokinė Augustė Aurylaitė bei Anykščių A. Baranausko vidurinės mokyklos mokytoja lituanistė Dangira Nefienė, o miestelių ir kaimų senolius kalbino Vytauto Didžiojo universiteto etnologijos studentės Auksė Noreikaitė ir Justina Kančauskytė.

Andrioniškio valdomis ekspedicijos dalyvius lydėjo geriausiai vietoves ir žmones pažįstantis seniūnas Saulius Rasalas, Svėdasų seniūnijos kapines rasti padėjo mokytoja Joana Gutmanienė.

Andrioniškio seniūnijoje buvo aplankytos Andrioniškio, Mikierių, Šilagalių, Padvarninkų, Inkūnų, Sedeikių ir Niūronių kapinės. Svėdasų seniūnijoje jų buvo daugiau – be didžiųjų parapijos kapinių Svėdasuose paminklai buvo užfiksuoti Butėnų, Šaltinių, Vilkabrukių, Kunigiškių I, Aulelių, Narbūčių, Drobčiūnų, Netikiškių, Maleišių, Vaitkūnų ir Gudonių senosiose kapinėse. Nufotografavome ir aptiktus pakelių ir sodybų kryžius, surinkome informaciją apie jų statytojus, statymo tikslus.

Dirbome dviem frontais – mokiniai su mokytojais važinėjo po kapines ir fotografavo senuosius bei naujai pastatytus paminklus, o studentės rinko vietinių žmonių žinias apie kapines, buvusius ir esančius sodybų paminklus, jų statymo istorijas.

Ekspedicijos dalyviai senosiose Svėdasų krašto kapinėse

Nelengva užduotis - įskaityti įrašus apsamanojusiame akmenyje

Etnologei Justinai prisiminimais dalijasi Šilagalių kaimo gyventojas Juozas Ralickas

Ieškant Svėdasų seniūnijos kapinių, neretai tekdavo paklaidžioti, nes kai kurios apleistos kapinaitės miškuose ir laukuose buvo pasiekiamos tik brendant žydinčiomis vasaros pievomis, kalvų gausoj ieškant tik berželiais apaugusios kalvos, lėtai važiuojant miško keliukais ir dairantis, kur gali sušmėžuoti buvusių kapinių antkapinis kryžius. Tačiau klajonės pasiteisino – tokiose kapinėse buvo atrasti tikrai vertingi antkapiniai paminklai!

Vienas iš įspūdingiausių radiniųNa, o kokie ekspedicijos dalyvių įspūdžiai? Pasak mokinės Dianos Putrimaitės, "atradimu tapo tai, kad pajutau malonumą vaikštinėti kapinėse ir įžvelgiau kryžių grožį, ko anksčiau nepastebėdavau". "Džiaugiuosi dalyvavusi ekspedicijoje – daug pamatyta, daug nueita, daug atrasta. Aplankytos kapinės paliko įspūdį – apsamanoję paminklai, pakrypę kryžiai, pro akmenį besistiebiantys augalai pasakoja kažkada gyvenusių žmonių istorijas, užduoda daug klausimų. Įspūdingų dalykų buvo daug, bet didžiausias – Drobčiūnų kapinėse rastas kryžius," – įspūdžiais dalinasi mokytoja Dangira Nefienė. Joanai Gutmanienei taip pat viskas buvo įdomu, ypač tai, kad atsirado proga pažinti Andrioniškio ir neaplankytas Svėdasų seniūnijų kapines.

Ekspedicijos metu užfiksuoti vertingesni ir įdomesni paminklai anykštėnams rudenį bus pristatyti parodose Anykščiuose, Andrioniškyje ir Svėdasuose, o surinkta vaizdo medžiaga bus perduota A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus, Svėdasų krašto (Vaižganto) muziejaus, Anykščių kultūros centro archyvams.

Informacija apie šių seniūnijų medinius ir geležinius paminklus bei jų meistrus (kalvius, kryždirbius) bus renkama ir toliau, todėl kiekvieno anykštėno pateiktos žinios labai svarbios (kreiptis tel. 8 671 20512).

Tikimės, kad tęstinių ekspedicijų metu aplankius visas Anykščių krašto kapines ir bendromis jėgomis sukaupus medžiagą apie pakelių bei sodybų sakralinius paminklus, bus galima išvysti ir šiai temai skirtą leidinį.

Organizatoriai už pagalbą dėkoja Kultūros centro darbuotojams, Anykščių urėdijai, Andrioniškio seniūnui Sauliui Rasalui, Kauno anykštėnui Arūnui Strumskiui, muziejininkui Raimondui Guobiui ir visiems kitiems, prisidėjusiems prie šios ekspedicijos sėkmės.

Jolanta Zabulytė

 
 
    Atgal...