Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2013-03-01   Knygų mugėje – Anykščių krašto knygos ir jų kūrėjai
 
 

Paskutinį vasario savaitgalį vykusioje Tarptautinėje Vilniaus knygų mugėje "Litexpo" parodų centre pirmą kartą šios mugės istorijoje buvo atidarytas regioninis Anykščių krašto knygynėlis.

A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus jame pristatė naujausius leidinius, tarp jų – ir Antano Baranausko poemos "Anykščių šilelis" vertimų į 18 užsienio kalbų rinkinį "Vis kitoki balseliai... A. Baranauskas : Įvairiakalbis "Anykščių šilelis".

Anykščių knygynėlis su leidinių įvairove.

Įvairiuose mugės stenduose ir prie įvairiausių leidinių šmėžavo ir daugiau anykštėnų, savo gyvenimą siejančių su knygų rašymu, iliustravimu, leidyba.

Mugėje bendrauja Vilniaus anykštėnai:  leidyklos ir spaustuvės "Petro ofsetas" savininkas Petras Kalibatas ir leidyklos "Edukologija" vadovas Jonas Balčiūnas. Rasos Bražėnaitės nuotrauka.

Muziejininkių Rasos Bražėnaitės ir Skaidrės Račkaitytės sudarytą "Anykščių šilelio" vertimų rinkinį moksliniu įvadu, kuris irgi publikuojamas lietuvių, anglų ir rusų kalbomis, pradėjo Vilniaus universiteto Lietuvių literatūros katedros vedėja prof. habil. dr. Dainora Pociūtė. Knygą puošusi Muziejaus leidybos projektų partnerės leidybos bendrovės "Savas takas" ir ko dizainerė Laima Zulonė pavertė originaliais meno kūriniais Anykščių Šv. Mato bažnyčios vikaro Nerijaus Papirčio gamtos fotografijas.

A. Baranausko poemos vertimų eilutes  Vilniaus knygų mugės Forume septyniomis kalbomis skaitė Vilniaus universiteto dėstytojai ir studentai.

A. Baranausko poemą prancūziškai skaito jos vertėjas Remi Mossiatas. Bernardo Šaknio nuotrauka

Naująjį Muziejaus leidinį pristačiusi mokslinio įvado autorė prof. habil. dr. D. Pociūtė apibūdino A. Baranauską kaip pirmąjį kūrėją, atskleidusį lietuviško miško romantiškąją dvasią – iki jo šimtmečiais buvo įprasta tiesiog aprašyti girias kaip vietą medžioti. Dėkodamas mokslininkei už talką anykštėnams, siekiantiems populiarinti A. Baranausko palikimą, Anykščių meras Sigutis Obelevičius jai įteikė Anykščių šilelio kvapų rinkinį – žolelių arbatos.

Poemos vertimų rinkinį palydėjo originaliąja anykštėnų tarme A. Baranausko kūrinius giedojusios Anykščių senųjų dainų ir giesmių ansamblio, vadovaujamo Violetos Juciuvienės, moterys.

Anykštėnių ansamblis, "Anykščių šilelį" giedojęs. Bernardo Šaknio nuotrauka

"Nusipirkau tiktai vieną knygą – užtat kokią!" – prasitarė Mugėje sutiktiems pažįstamiems istorikas Gintautas Zabiela.

Jis išsirinko naujausią knygą apie Lietuvos karo istoriją – albumą "Žymiausi Lietuvos mūšiai ir karinės operacijos" . Šiame leidinyje atskleidžiama Lietuvos kovų istorija nuo Saulės mūšio (1236 m.) iki Aukščiausiosios Tarybos gynybos operacijos (1991 m.).

Lietuvos karybos istorijos pristatymas Knygų mugėje.

Savo turiniu ir sudarymo principu ši knyga – tiesiog unikalus leidinys. Joje gausu autentiškų iliustracijų, žemėlapių, mūšių schemų, ginklų nuotraukų, glaustai ir įdomiai aprašomos įvairių laikotarpių karybos raidos tendencijos, ginkluotės vystymasis, Lietuvos geopolitinė situacija. Beveik 300 puslapių albumo išvaizdą kūrė Vilniaus anykštėnė dailininkė maketuotoja Loreta Uzdraitė, mugės dienomis visus kvietusi bent pažvelgti į šį bene solidžiausią savo kaip knygų dailininkės kūrinį.

Knygų mugės susitikimai: Anykščių meras Sigutis Obelevičius ir Vilniaus anykštėnės Regina Smetonaitė bei Loreta Uzdraitė. Skaidrės Račkaitytės nuotrauka.

"Kaip visad švytėjo Nijolės Sadūnaitės akys – galėjau patikėti, kad saugumiečiams šis džiugus pasikliovimas Dievu buvo didžiausias prakeiksmas," – taip Vilniaus anykštėnę disidentę N. Sadūnaitę apibūdino apie Knygų mugę pasakojusi "Literatūros ir meno" apžvalgininkė Astrida Petraitytė.

Šioje mugėje N. Sadūnaitė pristatinėjo disidentinio veikimo liudijimų rinkinį "Laisvė ir tikėjimas: krikščioniški trileriai sovietmečiu".

Tuo tarpu Dalia Dilytė-Staškevičienė dalyvavo mugės renginyje "Mokomės skaityti Donelaitį", kur pristatė jos tyrinėjamo Kristijono Donelaičio kūrybos reikšmę.

Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos surengtame pokalbyje "Radvilos Lietuvoje, Ukrainoje ir Baltarusijoje" mugėje buvo pristatyta Kijevo anykštėno Virginijaus Strolios leidykloje "Baltia druk" kol kas tik ukrainiečių kalba išleista knyga-albumas "Radvilų giminė". Ta proga į gimtinę atvykęs Ukrainoje dirbantis verslininkas leidėjas pasinaudojo mugės erdve ir laiku naujiems leidybos projektams kurti.

Leidėjo Virginijaus Strolios ir rašytojo Rimanto Vanago pokalbis Knygų mugėje.

-anykstenai.lt

 
 
    Atgal...