Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2013-06-18   Rašytojo namuose pažvelgė į savo jaunystę
 
 

Birželio 14-osios popietę A. Vienuolio-Žukausko memorialiniame name-muziejuje svečiavosi Lietuvos radijo žurnalistikos veteranas, jau pusę šimtmečio Berlyne (Vokietija) gyvenantis ir dirbantis Leonas STEPANAUSKAS. Jaunystėje rašytoją Antaną Vienuolį artimai pažinojęs žurnalistas čia mintimis grįžo į seniai prabėgusį laiką.

Leonas Stepanauskas A. Vienuolio name-muziejuje.

88-uosius metus šią vasarą baigiančiam L. Stepanauskui dar nebuvo nė dešimties, kai jis pirmąkart pamatė vaistininką A. Žukauską, ne kartą farmacijos reikalais apsilankiusį pas jo dėdę (senelio pusbrolį) Kalvarijos vaistininką Romaną Niziolomskį (1879–1959). Vėliau, apie 1952 metus, kai jau dirbo Lietuvos radijo vaikų ir jaunimo laidų redakcijoje, jaunas žurnalistas priminė rašytojui tuos susitikimus, o šis jį tik apkabinęs ir prataręs: „Kaip viskas dabar pasikeitė!..“

Viešnagės proga L. Stepanauskas atvežė ir padovanojo Muziejui vienos istorinės nuotraukos autorizuotą kopiją. Apie 1938 m. kartu nusifotografavęs Lietuvos vaistininkų draugijos aktyvas, šioje nuotraukoje – ir A. Vienuolis, ir žurnalisto dėdė R. Niziolomskis.

A. Vienuolio namuose žurnalistikos veteranas papasakojo ir apie tai, kaip 1952 m. Vilniaus universiteto salėje buvo minimas anykštėno rašytojo 70-metis. Jis vienintelis įsirašė tuomet pasakytą jubiliato kalbą, o po renginio paėmė ir išsaugojo jos rankraštį. Iki šiol niekur neskelbtus dokumentus – garso įrašą ir rankraštį – L. Stepanauskas saugo savo archyve, o kopijas perdavė Muziejui.

Žurnalistikos veteranas bendravo su Anykščių muziejininkėmis.

Svečias pirmąkart aplankė A. Vienuolio memorialinius kambarius, įsižiūrėjo į buities detales.

Iki šiol aktyviai bendradarbiaujantis spaudoje, radijuje ir televizijoje, L. Stepanauskas šiais metais įvairiuose Lietuvos leidiniuose paskelbs keletą publikacijų, kuriose įvairiais rakursais pristatys Anykščių krašto tematiką.

Muziejaus prašymu jam pavyko surasti vokiečių dailininko Walterio Buhe (1882–1958), dar iki Antrojo pasaulinio karo, 1928-aisiais rugsėjį, viešėjusio Anykščiuose, nupiešusio Anykščių vaizdų ir net A. Vienuolio portretą, palikuonis, pasekti šio menininko gyvenimo istoriją.

L. Stepanauską sudomino ir A. Vienuolio 1929 metais iš Vokietijos parašyti kelionės įspūdžiai, taikliai ir vaizdingai atspindintys to laikotarpio Vokietijos mietų ir regionų gyvenseną, – šie tekstai gali sudominti ir šiandieninį Vokietijos skaitytoją.

Sukūręs šeimą su Vokietijos piliete ir 1963 m. išvykęs į Berlyną, L. Stepanauskas anksti liko našlys, užaugino dukterį, o dabar džiaugiasi jau šešerių metų sulaukusia ir lietuviškai su juo bendraujančia anūke Ana Luiza Jūrate.

Jaunatviškai atrodantis, nuostabią atmintį demonstravęs svečias viešnagės metu po Anykščius vaikščiojo lėtai ir pasiremdamas lazdele. Su ja jausdamasis nepatogiai, jis vis teisinosi, kad tokios talkos jam tikrai dar nereikėtų, jeigu ne ta nelemta autoavarija, patirta kelionės į Lietuvą išvakarėse.

A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus informacija

Tautvydo Kontrimavičiaus nuotraukos

 
 
    Atgal...