2019-05-27 Kraštotyrininko Povilo Jurkšto 100-metis Viešintose
Gegužės 25 d., šeštadienį, Viešintose (Anykščių r.) vyko kraštotyrininko Povilo Jurkšto (1919–2006) 100-ųjų gimimo metinių minėjimas, pavadintas „Būtinai užeikit į mano muziejų...“.
Renginį organizavo Viešintų bendruomenė, Anykščių L. ir S. Didžiulių viešoji biblioteka, A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus ir Anykščių Teresės Mikeliūnaitės kraštotyros draugija.
Programa prasidėjo Šv. Mišiomis Viešintų Šv. arkangelo Mykolo bažnyčioje. Daug gražių žodžių apie Viešintų Poviliuką tarė klebonas Virginijus Taučkėla. Jis kalbėjo, kad sunku patikėti, jog jau trylika metų, kaip nebemato jo sėdinčio pirmame bažnyčios suole, nepasveikina sutiktas savo šypsena ir nebepakviečia užeiti į savo muziejų.
Po mišių renginio dalyviai Viešintų senosiose kapinėse prie kraštotyrininko kapo malda pagerbė P. Jurkšto šviesų atminimą.
Jubiliejaus minėjimas tęsėsi P. Jurkšto sodyboje, kur įrengta muziejinė ekspozicija. Sveikinimo žodį tarė T. Mikeliūnaitės kraštotyros draugijos valdybos pirmininkas, muziejininkas Tautvydas Kontrimavičius, juokaudamas, kad jaučiasi per jaunas kalbėti apie šimtametį Poviliuką. Tautvydas, pasitelkęs pagalbon vyresnių žmonių prisiminimus, padarė išvadą, kad P. Jurkštas plačiai buvo žinomas ir vertinamas kaip nagingas ir talentingas viešintiškis, viename krašte už Viešintų geriau žinomas kaip dviračių meistras, kitame – kaip puikus fotografas.
Viešintų bendruomenės pirmininkas Vitas Mykolas Zaikauskas gausiai susirinkusiems viešintiškiams ir svečiams trumpai apžvelgė muziejaus kūrimo istoriją, darbų džiaugsmus ir rūpesčius, kuomet vien entuziazmo nepakako, o idėjų įgyvendinimui kažkaip reikėjo prasimatyti lėšų. Jis pasakojo, kaip nelengvai pavyko įtikinti Anykščių rajono savivaldybę, kad be finansinės paramos viso P. Jurkšto gyvenimo nuoseklus darbas, kaupiant eksponatus, bus pasmerktas sunykimui. V. M. Zaikauskas nuoširdžiai dėkojo Poviliuko darbų tęsėjui kraštotyrininkui Algimantui Bekeniui, kuris ilgus metus rūšiavo, tvarkė surinktus eksponatus. Iš padarytų darbų matyti, kokia stipri Viešintų bendruomenė, kaip viešintiškiams brangus P. Jurkšto atminimas.
Savivaldybės atstovė tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorė ir kraštotyros draugijos valdybos narė Vida Dičiūnaitė įteikė V. M. Zaikauskui ir A. Bekeniui Anykščių rajono savivaldybės mero Sigučio Obelevičiaus padėkas už nuoširdų ir pasiaukojantį darbą, saugant krašto vertybes ir telkiant bendruomenę gražiems darbams.
Su dovanomis iš Vilniaus atvyko Lietuvos genealogijos ir heraldikos draugijos pirmininkas, Anykščių Teresės Mikeliūnaitės kraštotyros draugijos narys Remigijus Bimba. Už svarų indėlį, populiarinant genealogiją ir heraldiką Lietuvoje, T. Kontrimavičiui jis įteikė šios draugijos vardinį aukso ženklą. Šie ženklai numeruoti, Tautvydui teko Nr. 10. Draugijos padėka už tokią pačią veiklą buvo paskatintas ir kraštotyrininkas, genealogijos ekspertas Gediminas Grina.
Šventišką nuotaiką senojoje P. Jurkšto sodyboje kūrė Anykščių kultūros centro folkloro ansamblis „Valaukis“, vadovaujamas Reginos Stumburienės. Po ekspozicijos pastatus pasklidę minėjimo dalyviai klausėsi gidų Raimondo Guobio ir Algimanto Bekenio pasakojimų apie įvairius eksponatus, stebėjosi tvarka ekspozicijoje.
Susirinkusiųjų į Poviliuko pagerbimo šventę bendravimas dar ilgai tęsėsi prie kavos puodelio.
Anykščių koplyčioje – Pasaulio anykštėnų kūrybos centre 2022 m. gegužės 3 d. atidaryta ir visą mėnesį veikia jungtinė menininkų paroda-pardavimas, skirta paremti Ukrainą. Visos lėšos, gautos už menininkų paaukotus ar dovanotus kūrinius, keliauja į Ukrainos paramos fondus. Plačiau apie parodą – mūsų svetainės skiltyje „Veiklos vaisiai“.
Vilniaus Anykštėnų Sambūrio Taryba kviečia bičiulius į generolo Jono Andriškevičiaus knygos (studijos) „Atakos pradžia – „Č“ pristatymą, kuris vyks 2022 m. gegužės 19 d., ketvirtadienį, 17 val. Vilniaus įgulos karininkų ramovės (Pamėnkalnio g. 13, Vilnius)4-ojoje salėje.
2022 m. gegužės 3 d., antradienį, 17 val. 15 val. Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos konferencijų salėje vyks „Strolių giminės knygos“ pristatymas. Dalyvaus knygos leidėjas ir redaktorius Virginijus Strolia bei autorė Vanda Strolaitė-Zinienė. Ši knyga – tai svarbus rašytinis paminklas ne tik Strolių giminei, bet ir tam metui, tam kraštui, kuriame giminė gyveno ir tebegyvena. Pasak autorių, knygą leido profesionalų komanda, atidžiai buvo tikrinami faktai, pavardės, vietovardžiai. Knygoje gausu fotografijų, iliustracijų, šiltų prisiminimų ir netgi valgių receptų. „Giminės knygos išleidimas yra didžiausia investicija į ateinančias kartas,“ – sakė V. Strolia ir kvietė visus, besidominčius kraštotyra ir geneologijos subtilybėmis, nes galbūt šis susitikimas paskatins ieškoti ir savo giminės ištakų.
2022 m. balandžio 30 d., šeštadienį, 11 val. Anykščių L. ir S. Didžiulių viešojoje bibliotekoje vyks anykštėnų kraštotyrininkų sambūrių „DRAUGAUKIME-BENDRAUKIME-BENDRADARBIAUKIME“ 10-mečio, kraštotyros veiklos Anykščiuose 60-mečio ir Anykščių viešosios bibliotekos 85-mečio minėjimas. Bibliotekos salėje ta proga bus atidaryta kraštotyrininko ir tautodailininko Roberto Breskaus medžio drožinių ir karikatūrų paroda „Medžio drožėjas, kurį veda humoras“.
2022 m. balandžio 29 d. Kurkliuose sodinsime sakurų sodą! Renginio pradžia 11 val. Užunvėžiuose, Vasario 16-osios akto signataro Stepono Kairio tėviškėje, sodinant du sakurų medelius. Nuo 12 val. – sakurų sodinimo ceremonija Kurkliuose, dalyvaus Japonijos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Lietuvoje Ozaki Tetsu ir Anykščių rajono meras Sigutis Obelevičius, kiti svečiai, po ceremonijos vyks koncertas, Kurklių bendruomenė vaišins svečius ukrainietiškais barščiais.
2022 m. balandžio 13 d., trečiadienį, 17 val. 30 min., Vilniaus anykštėnų sambūrio Taryba kviečia visus Vilniaus anykštėnus pasivaikščioti po Vilniaus Bernardinų kapines. Plačiau apie sumanymą – mūsų svetainės skiltyje „Anykštėnai Lietuvoje“.