Anykštėnų biografijų žinynas - http://www.anykstenai.lt/asmenys
Albinas STUKAS
2016-11-25

Vardas: Albinas
Pavardė: STUKAS
Gimimo data: 1932-10-24
Gimimo vieta: Jotkonių k. (Anykščių r.)

Trumpai:
Agronomas, vadovas


Tėvas Jurgis Stukas.

Baigė Kunigiškių (Anykščių r.) septynmetę mokyklą.

1951–1954 m. A. Stukas dirbo Anykščių rajono "Vienybės" kolūkyje (Jotkonys) brigadininku, sujungus kolūkius, 1954–1965 m. buvo "Lenino keliu" kolūkio (Vaitkūnai) brigadininkas, gyvulininkystės fermų vedėjas.

1964 m. jis neakivaizdžiai baigė mokslą Salų (Rokiškio r.) tarybiniame ūkyje-technikume, įgijo agronomo specialybę.

Paskirtas 1965 m. gruodžio 31 d., 1965–1978 m. A. Stukas buvo "Draugystės keliu" kolūkio (Nemeiriai) pirmininkas, kol šis ūkis buvo reorganizuotas – prijungtas prie gretimo "Gimtosios žemės" kolūkio. Jis sustiprino darbo drausmę ir įdiegė piniginį atlygį už darbą vietoj iki tol įprasto apmokėjimo žemės ūkio produktais. Jo iniciatyva šis kolūkis tapo vienu iš geriausių Anykščių rajone.

Skatindamas kolūkiečius keltis iš nuošalių kaimų ir statytis naujus namus gyvenvietėse, A. Stukas aprūpino statybinėmis medžiagomis, inicijavo kolūkinių namų statybą su galimybe juos išsipirkti. Tokios jo iniciatyvos stabdė vietinių šeimų persikėlimą gyventi į miestus, naujakurių sodybos išplėtė Viešintėlių kaimą. Ūkio vadovo iniciatyva Juozapavoje buvo pastatytas 400 vietų gyvulininkystės kompleksas su pirmaisiais Anykščių rajono teritorijoje betoniniais šienainio bokštais.

Paskirtas 1978 m. kovo 16 d., 1978–1991 m. A. Stukas dirbo kolūkio "Už taiką" (Leliūnai) pirmininku. 9-ojo dešimtmečio pabaigoje šiame kolūkyje jis įkūrė vieną pirmųjų ir stipriausią pagalbinių verslų cechą, gamino įvairius plastikinius gaminius ir juos išveždavo realizuoti į Rusiją. Šis pagalbinių verslų cechas vėliau tapo pavyzdžiu ir paskatino privataus verslo plėtrą Anykščių rajone.

A. Stukas vienas pirmųjų Anykščių rajone ėmėsi pertvarkyti kolektyvinį ūkį, skatindamas privatų ūkininkavimą. Jo vadovaujamas "Už taiką" kolūkis buvo vienas pirmųjų, 1991 m. išdalijęs savo turtą ir paskatinęs privačių ūkių plėtrą.

1992–2000 m. jis vadovavo Anykščių rajono Pienionių žemės ūkio bendrovei, kol ši iširo.

2000–2008 m. A. Stukas dirbo draudimo konsultantu bei vadybininku Anykščiuose įvairiose draudimo bendrovėse: "Preventa", "ERGO Lietuva", paskui "Baltijos garantas", "BTA draudimas", kol išėjo į pensiją.

A. Stukas buvo 1990–1995 m. Anykščių rajono tarybos deputatas.

Jis yra Anykščių rajono vartotojų kooperatyvo pajininkas ir valdybos narys.

Vedęs, žmona Stasė Valečkaitė-Stukienė iš Žliobiškių. Dukterys: Jūratė Stukaitė-Laginauskienė – valstybės tarnautoja ir Vaida Stukaitė-Šepkienė – tarnautoja.