Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2009-03-18   Didžiulių sodyboje paminėta Knygnešio diena
 
 

Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos darbuotojai kovo 16-ąją – Knygnešio dieną susiejo su bibliotekininkų profesine švente ir minėjo ją Didžiulių šeimos sodyboje Griežionėlėse.

Jos išvakarėse Viešąją biblioteką pasiekė L. Didžiulienės-Žmonos kulinarijos knyga "Lietuvos gaspadinė arba Pamokinimai kaip prigulinčiai suvartoti dievo dovanas". Ši knyga lietuvių kalba išleista Tilžėje 1893 m. spaudos draudimo metu, tais pačiais metais perleista Vilniuje, o vėliau papildyta ir išleista kitokiais pavadinimais. Knygos kopiją anykštėnams dovanojo Klaipėdos universiteto biblioteka, kaupianti Mažosios Lietuvos rašytinį paveldą.

Bibliotekininkai sumanė susipažinti su šia knyga netradiciškai. Kiekvienas skyrius gamino patiekalą pagal  L. Didžiulienės receptą, jį pristatė ir visi kartu ragavo. Griežionėlėse buvo paragauta baronkų prie arbatos, kepto kumpio su krienais, blynų su mielėmis, legumino iš bulvių, žirnių su šonine, apeiginės duonos ir skilandžio.

Bibliotekininkams pasiūlyta pabūti vaikais, įkvėpti ir prisiminti mamos ar močiutės kepamos duonos kvapą... Mat duona kaip vienas seniausių valgių labai branginta ir gerbta: ir netyčia ant žemės nukritusį gabaliuką reikėjo pakelti, pabučiuoti, tai yra, jo atsiprašyti ir suvalgyti. Duona  siejama su Motina, šeimos židiniu, Žemyna, todėl kiekvienas, išeidamas iš sodybos, išsinešė po riekelę duonos, kad ir jo namuose būtų jauku.

Labai jau norėjosi renginį įprasminti duona, o jai iškepti reikia patirties ir duonkepės krosnies. Beliko tik juokauti, kad  viena iš Bibliotekos įvaizdžio kūrimo skyriaus veiklos sričių yra rėmėjų paieška. Duoną mums iškepė nuostabioji aukštaitiškos sodybos Niūronyse šeimininkė Nijolė Kačkuvienė – nuoširdus ačiū jai.

Griežionėlėse pristatytas skilandis minimas jau XVI-XVIII a. įvairiose Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės vietose rašytuose inventoriuose. Pagal L. Didžiulienės receptą jį reikia paruošti, išvindyti ir "pakabinti kaminan ant keturių medelių". Bet to kamino su keturiais medeliais mes neturėjome, o skilandžio taip norėjosi, vėlgi teko ieškoti rėmėjų...

Stalą puošė popierinės vėliavėlės, kiekvienam ją išsinešusiam priminsiančios Knygnešio dieną, L. ir S. Didžiulių sodybą ir pasibuvimą. Jos, anot šventėje dalyvavusio A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus direktoriaus Antano Verbicko, "keliaus į muziejaus fondus, primins, kad  bibliotekininkai pirmieji 2009 m. Didžiulių sodyboje minėjo Knygnešio dieną".


 
Bibliotekininkai apžiūrėjo L. ir S. Didžiuliams skirtą ekspoziciją, Didžiulių drabužių spintą, kurią patraukus, atsiveria slėptuvė su lentynomis. Čia spaudos draudimo metu buvo slepiamos knygos.

Žavėjomės sodybos prižiūrėtojos Jolitos Janukėnienės nuoširdumu, jautrumu. Dėkojame ir muziejininkui Raimondui Guobiui, kurio gimtadienis sutampa su Knygnešio diena.

Aušra Miškinienė
Bibliotekos įvaizdžio kūrimo skyriaus vedėja

 
 
    Atgal...