Icikas MELNIKAS
  Gimimo data: 1907-00-00
Gimimo vietovė: Anykščiai »

Trumpai:
Verslininkas prekybininkas, fotografas fotomenininkas

2018-10-25   |   Spausdinti

Tėvai: Gercas Melnikas ir Sara Melnik. Augo su broliu.

Jaunystėje ėmėsi verslo – savo namuose įsirengė smulkių prekių parduotuvę, taip pat prekiavo dviračiais.

Apie 1926–1939 m. I. Melnikas buvo intensyviausiai dirbęs ir geriausiai žinomas Anykščių miesto ir apylinkių fotografas. Savo namuose Anykščiuose, Birutės g. 5 (dabar – A. Baranausko a. 14), jis buvo įsirengęs moderniausią mieste fotostudiją, kurioje naudojo dirbtinį apšvietimą, turėjo ir naudojo geros kokybės fototechniką ir medžiagas.

I. Melnikas profesionaliai fotografavo anykštėnus portretinėms nuotraukoms, darė kolektyvines nuotraukas savo studijoje iškilmingomis progomis, taip pat fotografuodavo kitose miesto vietose patalpose ir lauke.

Jis buvo turistinės suvenyrinės nuotraukos pradininkas Anykščiuose. Apie 1930 m. jis parengė pirmąją Anykščius ir miesto apylinkes reprezentavusių nuotraukų seriją ir jas gamino bei pardavinėjo kaip pirmuosius geografinius atvirukus su įrašais ranka ant nuotraukos. Šios nuotraukos-atvirukai pasklido Lietuvoje dideliais tiražais.

Kaip geros reputacijos fotografas I. Melnikas dažnai fotografavo rašytoją Antaną Žukauską-Vienuolį, jo šeimos narius. 1926–1937 m. jis padarė 8 žinomus A. Vienuolio portretus skirtingais rakursais. Jis fotografavo Anykščių dvasininkus, buvo Panevėžiuo vyskupo Kazimiero Paltaroko vizito Anykščiuose 1930 m. fotografas.

1937 m. jis įstojo į Lietuvos fotografų profesionalų draugiją ir buvo jos valdybos narys.

1939 m. I. Melnikas nutraukė savo veiklą Anykščiuose ir persikėlė gyventi į Kauną, ketindamas ten tęsti verslininko ir fotografo veiklą. 1939 m. Kaune, Savanorių pr. 137, jis įsteigė fotografijos, elektros ir radijo reikmenų parduotuvę.

Tolesnis likimas po 1940 m. nežinomas.

A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialiniame muziejuje saugoma per 50 originalių I. Melniko nuotraukų, sukurtų įvairiais laikotarpiais ir paženklintų trim skirtingais jo fotoateljė spaudais.

I. Melniko gyvenimą ir veiklą tyrinėja menotyrininkas Tomas Ivanauskas.