Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2023-12-17   Skulptorius, sugrįžęs iš užmaršties
 
 

Anykščių koplyčios parodų salėje veikia primiršto anykštėno, skulptoriaus Kazimiero Varno (1913–1971) darbų paroda. Piešiniai, eskizai ir daugybė įvairaus dydžio skulptūros darbų nustebino susirinkusius anykštėnus ir meno mylėtojus iš toliau, ypač visi gaudė pažinojusiųjų pasakojamas atmenamas nuotrupas iš kūrėjo gyvenimo.

Daugeliui anykštėnų nuo seno įsiminę namo Jono Biliūno gatvėje, netoli Anykštos upelio, laiptai, papuošti riaumojančių liūtų galvomis. Liūtai tai liūtai, o kas tų gauruotų, didingai pražiotais nasrais galvų autorius? Galiausiai garsiai ištarta ir patvirtinta, kad tai – iš Veršelių kaimo, netoli Kavarsko kilęs, kurį laiką Anykščiuose gyvenęs talentingas skulptorius Kazimieras Varnas, kuris taip papuošė savo brolio Antano namus. Tas karališkas galvas nulipdyti įkvėpė pamatytos bene iš Peterburgo atgabentų liūtų figūros, puošiančios netolimo Pienionių dvaro vartus.

Jono ir Petronėlės Blauzdytės Varnų gausioje šeimoje, kartu su dviem broliais bei dviem seserimis, augusio gabaus vyruko gyvenimo kelias buvo nelengvas. Mokėsi pradžios mokykloje, gimnazijoje, tarnavo Lietuvos kariuomenėje, kur visus nustebino nulipdęs generolo Stasio Raštikio biustą. Dar 1940 metais įstojo į Lietuvos dailės institutą Vilniuje, pergyveno Antrąjį pasaulinį karą, 1943 metais institutą okupacinė valdžia uždarė, tad 1944–1945 metais gyveno Anykščiuose ir dirbo piešimo mokytoju. Mokslus užbaigė 1947 metais profesoriui Petrui Aleksandravičiui vadovaujant, sukurdamas įspūdingą diplominį darbą – beveik trijų metrų aukščio skulptūrą „Žvejys, traukiantis tinklą“.

Kuriantis Kazys Varnas Algimanto Žižiūno nuotraukoje, apie 1967 m.

Plačiau – Raimondo Guobio pasakojime...

 
 
    Atgal...