Registruotiems vartotojams
   vartotojas
   slaptažodis
 


Rodyti daugiau
 
2013-06-04   Vaikystės poezija Griežionėlėse – su Rimantu Vanagu
 
 

Gegužės 29 d. rašytojas Rimantas Vanagas ir jaunieji skaitytojai, Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriaus "gyvųjų knygelių" pakviesti, poezija džiaugėsi Didžiulių šeimos sodyboje Griežionėlėse.

Didžiulių memorialinė sodyba-muziejus Griežionėlių kaime.

Gyvasis klasikas – vaikams

Teresės Mikeliūnaitės Anykščių kultūros premijos (2002 m.), Lietuvos rašytojų ir žurnalistų sąjungų Juozo Tumo-Vaižganto premijos (2003 m.) bei Antano Baranausko literatūrinės premijos (2011 m.) laureatas, gyvuoju klasiku vadinamas anykštėnas rašytojas Rimantas Vanagas su jaunaisiais skaitytojais susitiko neatsitiktinai.

Skaitytojų svečias rašytojas Rimantas Vanagas.

Jis yra ne tik knygų suaugusiems, bet ir vaikams autorius: 1987 m. –  "Penketas šauktukų, arba vienos audringos vasaros nuotykiai" (apysaka vaikams), 1996 m. – "Pasaka apie šapalą, sakalą ir mažytę mergaitę" (poema vaikams), 2003 m. – "Gimtinė mano – iš Dangaus! : margalapės, miglaveidės anykštėnų pasakaitės", 2005 m. – "Mergaitė ant žirgo" (nuotykių apysakos vaikams),  2013 m. – "Onyx" (eilėraščiai jaunimui).

Augino Anykščių grožis

"Nežinau, ką ir kaip trumpai čia pasakyti. Buvo labai paprasta tapti rašytoju. Mane augino Anykščių grožis. Nieko nėra gražesnio už Šventąją. Man ji viskas – graži ir maloni likimo dovana. Man net nebūtina į ją žiūrėti, aš ją jaučiu, mes su ja suaugę lyg dvyniai. Patį pirmąjį eilėraštį parašiau būdamas šeštokas, jį išspausdino tuometinis Anykščių laikraštis "Kolektyvinis darbas". Tai buvo eilėraštis apie zylutę "Lesykla", – pasakojo rašytojas ir padeklamavo tą eilėraštį.

"Negaliu sakyti, kad man patinka rašyti, bet kad aš nieko daugiau nemoku. Vaikštinėju palei Šventąją, ir kyla visokios mintys vaikų knygelei, suaugusiųjų knygai ar dokumentikai. Ir tuoj pat užsirašau. Pirmąją knygą parašiau, būdamas 30-ties metų", – toliau dalijosi su skaitytojais savo kūrybiniais patyrimais R. Vanagas.

Vaikų knygelės turi savo istoriją

"Kiekviena pasakų knygelė atsirado vis kitaip. Turiu tris vaikus. Juos migdydamas kurdavau ir sekdavau pasakas. Dukra švebeldžiavo, neištarė kai kurių raidžių. Darželio auklėtoja paklausė, kodėl neparašau knygos, kuri padėtų mokytis ištarti raides. Pagalvojau, kodėl neparašius savo vaikui. Taip gimė knygelė "Pasaka apie šapalą, sakalą ir mažytę mergaitę", – atviravo rašytojas.

Ir pridūrė: "Reikia, kad šalia patrauklaus paveiksliuko būtų įdomus tekstelis, tik tada vaikai skaitys knygą. Ir, žinoma, labai daug priklauso nuo tėvelių".

Rašytojas pristatė dar spaustuvės dažais kvepiančią knygą "Onyx" (graikų kalboje žodis onyx turi dvi prasmes: nagas ir akmuo).

"Ši knyga primena Anykščius ir Puntuko akmenį. Joje 16 eilėraščių, skirtų Anykščių kraštui. Knygelę iliustravo ir šešiametė Anykščių kūrybos ir dailės mokyklos moksleivė Elžbieta Bugailiškytė. Apipavidalinant knygos viršelį, jai talkino jos mama Jurgita Bugailiškienė. Ta knygelė skirta mažiems, kurie nori būti dideliais ir tiems, kuriuose dar tebegyvena vaikas. Stengiausi parodyti, kokį didelį turtą turime – kiek daug gražių žodžių yra lietuvių kalboje", – pasakojo rašytojas.
 
Mažieji poezijos pavasario atlaidai

Poezijos skaitymėlius pradėjo ir rašytoją Rimantą Vanagą sveikino Anykščių vaikų ir jaunimo užimtumo centro auklėtiniai, parengę inscenizaciją apie mergaitę, kuri mokėsi raidžių, pagal rašytojo knygelę "Pasaka apie šapalą, sakalą ir mažytę mergaitę". Inscenizaciją vaikams padėjo parengti mokytojos Alma Repečkienė ir Julija Mirzojeva.

Poetų Bernardo Brazdžionio, Janinos Degutytės, Anzelmo Matučio, ažuožerietės literatės Janinos Cibienės eiles skaitė L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos Ažuožerių (bibliotekininkė Daiva Agafanovienė), Staškūniškio (bibliotekininkė Gražina Adamavičiūtė) ir Viešintų (bibliotekininkė Jolanta Mameniškienė) bibliotekų skaitytojai.

Vaidinimai Didžiulių sodyboje Griežionėlėse.

Staškūniškio vaikai ir bibliotekininkė G. Adamavičiūtė Griežionėlėse.

Viešintų jaunimas ir bibliotekininkė J. Mameniškienė Griežionėlėse.

Vaidinimai Didžiulių sodyboje Griežionėlėse.

Drugeliais į Griežionėles atskrido Antano Baranausko vidurinės mokyklos moksleiviai (mokytoja Rasa Rukšienė). Inscenizavę Bronės Buivydaitės "Mėlynąjį drugelį", jie džiaugėsi, kad šviečia saulutė, ir kvietė visus gyventi geruoju. O penktokė ažuožerietė Živilė Ragauskaitė skaitė savos kūrybos eilėraščius: "Gamtoje" ir "Mano sapnai".

Gimtinės grožiu ir pavasariu džiaugėsi, drauge su Rimanto Vanago knygelės mergaite raidžių mokėsi bei su B. Buivydaitės drugeliu skraidė ir Anykščių Antano Baranausko vidurinės mokyklos moksleiviai (mokytoja Ilona Tartilienė).

Kankles prakalbino ir šventės nuotaiką kūrė Anykščių muzikos mokyklos mokytoja Jolita Novikienė ir moksleivė Monika Orlikaitė. Visus maloniai pasitiko ir iki vartelių palydėjo Didžiulių šeimos sodybos-muziejaus šeimininkė Jūratė Pačinskienė.

Vaidinimai Didžiulių sodyboje Griežionėlėse.

Kanklininkės ir Bibliotekos direktorius R. Kutka.

Bibliotekininkių prizai aktyviausioms skaitytojoms.

L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos direktorius Romas Kutka, sveikindamas "mažųjų poezijos pavasario atlaidų" dalyvius, pasirinko poetės Janinos Degutytės žodžius: poeziją įvardijo kaip žmogaus "atokvėpio pastogę". Dalyviams šventė buvo atgaiva kūnui ir sielai. Dar ilgai klegėjo vaikų juokas, skambėjo dainos, akį glostė laimingi vaikų veidai.

Dėkojame dalyviams už drauge kurtą šventinę nuotaiką.

Pramoga vaikams – pasivolioti šviežiame šiene.

Aušra MIŠKINIENĖ,
Anykščių rajono savivaldybės Liudvikos ir Stanislovo Didžiulių
viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja

Violetos Matelienės nuotraukos

 
 
    Atgal...