PAANDRIONIŠKIS
  Gretimos vietovės:
ANDRIONIŠKIS | DUOBULĖ | NIŪRONYS | RAMAŠKONYS |

2017-05-11   |   Spausdinti

Kaimas Andrioniškio seniūnijoje už 2 kilometrų į rytus nuo Andrioniškio. Ribojasi su Ramaškonių ir Niūronių kaimais, Duobulės viensėdžiu, kitapus Šventosios – Andrioniškis. Vakariniu kaimo pakraščiu teka Šventosios upė. Įsikūręs tarp Vilkarausčio ir Duobulės miškų.

Yra 11 sodybų – 8 gyventojai (2001 m.), 5 gyventojai (2011 m.). Priklauso Andrioniškio dešiniajai seniūnaitijai (nuo 2009 m.).

1923 m. kaime buvo 8 sodybos – 42 gyventojai.

Po Antrojo pasaulinio karo iš Paandrioniškio buvo ištremta į Sibirą 1 šeima.

1949 m. kaimas buvo įjungtas į "Spindulio" kolūkį, vėliau priklausė J. Janonio, J. Biliūno kolūkiams, Elmininkų bandymų stoties eksperimentiniam ūkiui, kol šis 1992 m. buvo likviduotas.

Priklauso Andrioniškio parapijai. Kapinių nebuvo.

Per Paandrioniškį, pro Šventosios senvages, driekiasi Arklio muziejaus Žirgo takas.

Paandrioniškyje pastatytas kryžius 1946 m. kovo 24 d. žuvusiems partizanams Broniui Sriubui, Jonui Bagočiūnui-Užugiriui, Jonui Puodžiūnui-Siaubui, Viktorui Tubiui-Randui, Matui Uorai-Mėnuliui bei 1948 m. vasario 2 d. žuvusiems Jurgiui Urbonui-Lakštučiui ir jo pavaduotojui atminti (autorius – Bronius Tvarkūnas, 2003 m.).

Kaime vasaros sodybą turi ir joje laisvalaikį iki gyvenimo pabaigos leido vitražo dailininkas ir dailės pedagogas Algirdas Dovydėnas, dabar – jo žmona, dailininkė keramikė Nora Blaževičiūtė. Kaime nuolat gyvena režisieriaus ir publicisto Juozo Ivanausko ir vertėjos Jūratė Ivanauskienės šeima, čia kūrybos erdvę įsikūrė rašytojas Vytautas V. Landsbergis.

Paandrioniškyje 1927 m. gimė ir senatvėje gyveno inžinierius architektas Vytautas Kaušpėdas. Kaušpėdų sodyboje buriasi, poilsiauja ir repetuoja jo sūnaus Algirdo Kaušpėdo grupė "Antis". Paandrioniškyje 1936 m. gimė pedagogas ir visuomenininkas Albertas Žarskus.